A magassarkú cipők jótékony és káros hatásai!
- Dátum: 2024.01.20., 21:49
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- „örökzöld” stílus, Achilles-ín, bőrkeményedés, divat, elegánsabb, formás lábak, járási nehézségek, jótékony, kalapácsujj, káros hatásai, lábápoló krémek, lábfájás. hátfájás, magasabb, magassarkú cipők, nőiesebb, olajok, ortopédiailag, sarokmagasság, szexis, vonzó
A magassarkú viselése nőiesebbé, elegánsabbá és magasabbá tesz bennünket nőket, ezért annyira népszerűek, azonban valljuk be nem kényelmesek hosszútávon és sajnos kínzó hát és lábfájásokat is okozhat. Nézzük a magassarkú előnyeit és hátrányait.
A magassarkú cipők viselése „örökzöld” stílus és soha nem megy ki a divatból. Azért kedveltek, mert magasabb, elegánsabb megjelenést kölcsönöz viselőjének, ami pedig hasznos az alacsonyabb hölgyeknek. Azért is előnyös némelyeknek, mert karcsúbbnak láttat, vonzóbbnak. Aki viseli, úgy érzi nagyobb önbizalmat ad, stílusos megjelenést, szexisebb járást.

Kijelenthetjük tehát, hogy a magassarkú cipők hozzájárulnak a megfelelő és vonzóbb testtartáshoz, ami önbizalmat ad a nőknek. Egy magas sarkú cipőben a női lábak formásabbak, hosszabbnak tűnnek, s bármilyen öltözéket remekül kiegészítenek, akár egy kosztümöt, akár egy farmert. S ennyi előny után akkor most nézzük is az érem másik oldalát, a hátrányokat!
Lábfájdalmat okoz.
A legtöbb nő, - ha nem is vallja be - egy magassarkúban eltöltött nap után szinte megkönnyebbülten dobja le otthon a körömcipőt, hiszen többórás viselés után már fáj a lába, ez pedig a következő magyarázattal megérthető: amikor magassarkút viselünk a test teljes nyomása a lábfejekre koncentrálódik. Ha ez hosszabb ideig történik, akkor láb illetve még csípő fájdalmakat is okozhat.
Járási nehézségek is láthatók némely viselőjénél, van, aki könnyen elveszíti az egyensúlyt ezekben a cipőkben, másoknak az első perctől már igen kényelmetlenek.
Akiknek hátfájást okoz a magas sarok, az amiatt érzi ezt, mert a magassarkú viselése során nyomás nehezedik a hát alsó részére és ez a nyomás okozhat kellemetlen fájdalmat a hátnak ezen részén.
Szinte mindennapos a bőrkeményedés is a magassarkú cipők viselésétől, ezt elkerülhetjük, ha rendszeresen masszírozzuk talpunkat lábápoló krémekkel, olajokkal.
Ami igazán veszélyes egy ilyen cipő viselésénél az a bokarándulás, kibicsaklás, ennek oka a fent említett egyensúlyprobléma. Járáskor a súly először a sarokra kerül, majd ahogy a talp gördül előre, a talppárna, végül a lábujjak érintkeznek a talajjal, a terhelés tehát hátulról előre halad, ha azonban túlságosan magas sarka van a cipőnek, az egyensúly megváltozik.

Mindegyik körömcipő egészségtelen hosszútávon?
Azt gondolom, hogy nem, hiszen sokat számít, hogy mekkora sarokmagasságú cipőről is van szó. A magasabb sarkú cipő viselése során a testsúly nagy része a láb elülső részét terheli. Ennek a súlyeltolódásnak a következménye, hogy harántboltozatra túlterhelődik, a talpizmok, szalagok gyengülnek, megnyúlnak. Mindennek következtében, bokasüllyedés, kalapácsujj, bütyök alakulhat ki. A túlságosan lapos talpú cipők (például balerinacipők) a másik véglet, így ugyancsak nem szerencsés a viseletük - ortopédiai szempontból. Ezekben a lábbelikben ugyanis az Achilles-ín túlfeszül, a kalapácsujj kialakulása ugyancsak előfordulhat. Az ortopédiai szempontból egészséges cipőnek nagyon minőséginek és kényelmesnek kell lennie, nem az aktuális „eszement” utolsó divatot követi és nem olcsó,
Ami pedig a sarokméretet illeti, a szakemberek szerint az 1-2 cm-es sarok számít ortopédiai szempontból ideálisnak - tehát sem az ennél magasabb, sem az ennél alacsonyabb talpúakat nem ajánlják. A magas sarkú cipő orvosi értelemben vett felső határa pedig 5 cm-nél van, tehát ennél magasabb sarkú cipőt nem ajánlott rendszeresen viselni, ha nem szeretnénk a fent említett hát-és lábproblémákkal, fájdalmakkal szembesülni.
Nyári veszélyek kedvenceinkre: mire figyeljen minden felelős gazdi a kánikula idején?
A nyár a szabadtéri programok, kirándulások és közös élmények időszaka. Sokan ilyenkor még több időt töltenek kedvenceikkel a szabadban, azonban a forróság nemcsak az emberek szervezetét terheli meg, hanem a háziállatokét is.
Többet kaptam tőlük, mint tanácsokat – Egy háromgyermekes édesanya gondolatai a védőnőkről
Három gyermek édesanyjaként sokszor eszembe jut, hogy mennyi mindenre nem lehet igazán felkészülni. Hiába olvasunk könyveket, böngészünk az interneten vagy hallgatjuk meg mások tapasztalatait, amikor először tartunk a karunkban egy újszülöttet, hirtelen rengeteg kérdés és bizonytalanság jelenik meg bennünk. Azt hiszem, minden édesanya ismeri ezt az érzést. A Magyar Védőnők Napját 2007 óta június 13-án tartják.
Milyen gyógyszereket csomagoljunk a táborba a gyereknek?
A nyári táborozás a gyermekek számára az egyik legizgalmasabb élmény: új barátok, kalandok, sportprogramok és rengeteg szabadban töltött idő vár rájuk. A szülők számára azonban a csomagolás során gyakran felmerül a kérdés: milyen gyógyszereket és egészségügyi eszközöket érdemes a gyermek táskájába tenni, hogy egy kisebb probléma ne árnyékolja be a kikapcsolódást?
Biztonságos nyár: mire figyeljünk strandolás és kirándulás közben?
A nyári szünet a felhőtlen kikapcsolódás, a családi programok és a szabadtéri kalandok időszaka. A strandolás, a kirándulások és a közös élmények azonban csak akkor maradnak igazán emlékezetesek, ha a biztonságra is kellő figyelmet fordítunk. A nagy meleg, az erős napsugárzás vagy egy kisebb figyelmetlenség könnyen kellemetlenséget okozhat.
Szemünk színe: mit árul el a jellemünkről?
A szemeket gyakran a lélek tükrének nevezik. Nem véletlenül: amikor valakivel beszélgetünk, ösztönösen a tekintetére figyelünk, és sokszor már az első pillanatokban kialakul bennünk egy benyomás a személyiségéről. De vajon a szem színe valóban árulkodhat a jellemünkről?