Milyen vitaminokat szedjünk télen?
- Dátum: 2024.12.11., 07:00
- Szabó Máté
- képek: pexels
- felszívódás, kiegészítő, nyomelemek, rendszeres, tabletta, vitamin
Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

A vitaminok mindegyikére igaz, hogy testünk mindennapi helyes működésében nélkülözhetetlen a szerepük. Azonban először fontos tisztázni, hogy vízben vagy zsírban oldódik-e, hisz ez dönti el, hogy mivel érdemes bevenni. A zsírban oldódó A-, D-, E- és K-vitaminokat étkezés közben vagy után érdemes, míg a B és a C változatokat egy pohár vízzel, akár reggeli előtt is be lehet venni. B-vitaminnal indítani a napot azért is jó, mert ettől a legtöbben jellemzően kicsit energikusabbnak érzik magukat a téli időszakban.
Ezzel párhuzamosan D-vitaminnal indítani a napot nem rossz döntés, mivel az üres emésztőrendszerből jobban felszívódnak. Utóbbi jelenléte egyszerre fontos az immunrendszer működésében, a kalcium és a foszfor hasznosításában és a csontok egészségének megőrzésében. Mivel az előállításához ultraibolya sugárzásra van szüksége szervezetünknek, a sokszor borús és rövidebb nappalokkal bíró tél igencsak megnehezítheti a megfelelő utánpótlást. Szerencsére egyaránt remek forrást jelentenek a tej és a tejtermékek, a belsőségek, a tojás és a gabona, így étkezés által is bevihetünk D-vitamint a szervezetünkbe, ahogy egyes táplálékkiegészítők is hasznosak lehetnek e célra.
Mi a helyzet a nyomelemekkel?
A jobb felszívódás miatt a magnézium- illetve a vastartalmú készítményeket lehetőleg külön érdemes bevenni. Ha van rá mód, akkor a vasat inkább reggel, a magnéziumot pedig este vegyük be, ami egyébként segíthet az elalvásban is. Legyen szó vitaminról, ásványi anyagról a legjobb vízzel bevenni. Ugyanis a kávéban, a teában és az energiaitalokban lévő koffein kedvezőtlenül befolyásolhatja a felszívódásukat. Ugyanígy tejjel sem érdemes bevenni gyógyszert, mivel rontja a felszívódást. Emellett a C-, valamint a B1- és a B2-vitamin hő hatására bomlik, tehát ezeket semmiképpen nem ajánlott forró itallal bevenni. Ha valaki az ásványianyag-készítmények vagy ezek kombinációja mellett gyógyszereket is szed, annak érdemes figyelnie arra, hogy ne együtt, hanem 1-2 óra különbséggel vegye be ezeket.

A szervezet szükséglete változhat, télen kevesebb vitamint viszünk be a szervezetbe természetes forrásból, így több kiegészítő készítményre lehet szükségünk. Például az alkoholfogyasztással a B1-vitamin is hiányozhat a szervezetünkből. Akik rendszeresen fogyasztanak alkoholt, náluk általános ennek hiánya, aminek pótlására érdemes odafigyelni. Fontos, hogy valójában ezen szereket kúraszerűen kell használni. Tehát több hetes vagy több hónapos epizódokban, és lehetőleg megelőzésképpen, mert ha már kiürültek nyomelemraktáraink, azokat időbe telik feltölteni.
Azt is jó tudni, hogy míg a zsírban oldódó vitaminokat a szervezet el tudja raktározni, a vízben oldódók gyorsan ürülnek, így azok esetében javasolt a rendszeres pótlás. A szervezet tárolókapacitása viszont véges, így például minden nap multivitamint szedni felesleges. A szerves vegyületek és vitaminok némelyike télen csak még inkább felértékelődik, akár a funkciójuk révén, akár azáltal, hogy ebben az időszakban nehezebb hozzájutunk a szükséges adaghoz belőlük. Emiatt is fontos még inkább figyelni a megfelelő életmódra.
Nyugodt pihenés a forró éjszakákon is
A nyári kánikula nemcsak nappal, hanem éjszaka is megterhelheti a szervezetet. A túl meleg hálószoba és a nyugtalan alvás miatt sokan érzik magukat fáradtabbnak a nyári hónapokban. Néhány egyszerű szokás azonban segíthet abban, hogy a forró éjszakák ellenére is pihentetőbb legyen az alvás.
Minden, amit a naptejekről tudni kell
A nyári időszak elengedhetetlen kelléke a naptej, amely ma már szinte minden háztartásban megtalálható. Sokan csak annyit tudnak róla, hogy megvéd a leégéstől, nézzük, hogyan is működik.
Amit a hőségriadóról tudni érdemes
Itt a nyár, tombol a meleg, jönnek a hőségriadók sorban, de mit is jelentenek ezek pontosan?
Praktikák lábizzadás ellen nyáron
Őszintén szólva, a lábizzadás számomra is visszatérő probléma minden nyáron. Amikor beköszönt a kánikula, elég néhány óra egy zárt cipőben, és máris kellemetlenül nedvesnek érzem a zoknimat. Nemcsak a komfortérzetet rontja, hanem az ember önbizalmára is hatással lehet, főleg, ha le kell vennie a cipőjét valahol.
Szemünk színe: mit árul el a jellemünkről?
A szemeket gyakran a lélek tükrének nevezik. Nem véletlenül: amikor valakivel beszélgetünk, ösztönösen a tekintetére figyelünk, és sokszor már az első pillanatokban kialakul bennünk egy benyomás a személyiségéről. De vajon a szem színe valóban árulkodhat a jellemünkről?