Menü

Zokniban aludjunk vagy ne?

Van, aki el sem tudja képzelni, hogy éjszakára is zoknit viseljen, míg más a legnagyobb melegben sem tud másképp elaludni (jelen). Vajon milyen hatással van az egészségre a zokniban, fehérneműben alvás?

Zokniban így a téli hideg estéken nyilván kevésbé fogunk fázni, illetve átmenetileg vérkeringésünket is felélénkítheti, ezért alszanak most télen többen zokniban, ha az azonban egész éjszaka a lábunkon van, egy idő után éppen ellenkező hatást fejt ki, lassíthatja a vérkeringést, így szakértők szerint hosszú távon nem célszerű mindennap így aludnunk, arról nem is beszélve, hogy a zokni gumija túl szoros, ezért irritálhatja a bőrt, megdagadhat benne a lábunk.

Zokni és zokni között is van különbség!

A szintetikus ruhaanyagok, mint a poliészter, nem engedik lélegezni a bőrt, így a meleg takaró alatt műszálas zokniban aludni nem túl egészséges.

Zokni és a hőszabályozás

A legtöbben elsősorban azért vesznek fel zoknit éjszakára, hogy ne fázzanak. Az alvás közbeni zoknihordás ugyanakkor beleszólhat a test hőszabályozási folyamataiba is. Régóta köztudott, hogy pihentetőbben alszunk, ha a testhőmérséklet alacsonyabb, a fűtést is le szoktuk picit csavarni éjszakára a hálószobában, ezért, ha olyan zoknit viselünk, amelynek anyaga nem biztosít megfelelő szellőzést vagy túl vastag, akkor túlságosan megemelkedhet a testhőmérséklet, emiatt nem alszunk pihentetőn.

Mi a helyzet a fehérneművel?

Vannak, akik szeretnek hosszú pizsamában aludni, míg mások rövidnadrágot, pólót vagy épp hálóinget választanak. Olyanok is akadnak persze, akik meztelenül alszanak, de akik mégis a ruhás csoportba tartoznak, azoknál felmerül egy nagy kérdés: fehérneműben vagy a nélkül jobb nyugovóra térni?

Sok tudományos kutatás foglalkozott már a témával, általánosságban elmondható, hogy alvás közben egészségesebb, ha fehérnemű nélkül pihenünk.

Azok a nők, akik nőgyógyászati problémáktól szenvednek, csak tetézik a bajt, ha nem jut levegőhöz az intim testrész, nem biztosított a megfelelő szellőzés. (Nyilván menstruáció alatt fehérnemű viselése a természetes.)

Miért jobb normál esetben nélküle pihenni menni?

A fehérnemű elhagyása növeli a kényelmet, hagyja az intim területet lélegezni, ami pedig szükséges és fontos.

Akik mégis a fehérneműs alvásra voksolnak, válasszanak selyemágyneműt, selyemlepedőt a kényelemért, az intim viselet pedig ne legyen csipke, ne legyen tanga, és ne legyen műszálas! Fontold meg, hogy pamut alsóneműt választasz az alváshoz. A pamut a poliészterrel ellentétben légáteresztő anyag, ami azt jelenti, hogy ez áll a legközelebb a fehérnemű-nélküliséghez, vagyis az egészséges hüvelyhez, amely lélegzik. Természetesen, ha a fehérneműt választja valaki alváshoz, az ne az aznapi viselete legyen, hanem tiszta ruhadarab.

És mi a helyzet a férfiakkal?

A férfiak esetében nem olyan nagy probléma ez a kérdés, mivel a férfiak éjszakai viselete általában bokszer, alsónadrág, pizsama vagy semmi.

Nyári veszélyek kedvenceinkre: mire figyeljen minden felelős gazdi a kánikula idején?

A nyár a szabadtéri programok, kirándulások és közös élmények időszaka. Sokan ilyenkor még több időt töltenek kedvenceikkel a szabadban, azonban a forróság nemcsak az emberek szervezetét terheli meg, hanem a háziállatokét is.

Többet kaptam tőlük, mint tanácsokat – Egy háromgyermekes édesanya gondolatai a védőnőkről

Három gyermek édesanyjaként sokszor eszembe jut, hogy mennyi mindenre nem lehet igazán felkészülni. Hiába olvasunk könyveket, böngészünk az interneten vagy hallgatjuk meg mások tapasztalatait, amikor először tartunk a karunkban egy újszülöttet, hirtelen rengeteg kérdés és bizonytalanság jelenik meg bennünk. Azt hiszem, minden édesanya ismeri ezt az érzést. A Magyar Védőnők Napját 2007 óta június 13-án tartják.

Milyen gyógyszereket csomagoljunk a táborba a gyereknek?

A nyári táborozás a gyermekek számára az egyik legizgalmasabb élmény: új barátok, kalandok, sportprogramok és rengeteg szabadban töltött idő vár rájuk. A szülők számára azonban a csomagolás során gyakran felmerül a kérdés: milyen gyógyszereket és egészségügyi eszközöket érdemes a gyermek táskájába tenni, hogy egy kisebb probléma ne árnyékolja be a kikapcsolódást?

Biztonságos nyár: mire figyeljünk strandolás és kirándulás közben?

A nyári szünet a felhőtlen kikapcsolódás, a családi programok és a szabadtéri kalandok időszaka. A strandolás, a kirándulások és a közös élmények azonban csak akkor maradnak igazán emlékezetesek, ha a biztonságra is kellő figyelmet fordítunk. A nagy meleg, az erős napsugárzás vagy egy kisebb figyelmetlenség könnyen kellemetlenséget okozhat.

Befőzésből magok – ki ne dobd

Aki szeret befőzni, az tudja, hogy némi hulladék keletkezik menet közben, többek között a magok, amiket érdemes megtartani.