Konyhai hulladékok, amiket felhasználhatsz
- Dátum: 2025.04.20., 14:01
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- hagyma, kávézacc, morzsa, teafilter, tojáshéj, vegeta, veteményes, zöldség
Azok, akik főznek, tudják, hogy mennyi hulladék keletkezik e tevékenység közben. Nem kell mindennek a kukában landolnia, sok mindent felhasználhatunk.
Még a rohanó világban is érdemes meg-megállni, hogy ne a készen vehető élelmiszereket, vagy a menzák, éttermek által kínált ételeket fogyasszuk, hiszen nincs is jobb a „házi kosztnál”. Aki egy kicsit is jártas a konyhában, szóval például képes feltörni két-három tojást és rántották csinálni belőle, az tudja, hogy ezzel máris hulladékot termelt, hiszen a tojás héja a kezében marad. Rengeteg ilyen hulladék keletkezik a konyhai tevékenykedés során, amiket érdemes nem a kukába dobni, hanem gyűjtögetni és felhasználni. Ez a formája nem csak a környezetünknek tesz jót, hanem a például a konyhakertünknek, vagy ételeinknek is.

Személy szerint nagyon szeretek főzni, pedig sajnos nem sok időm jut három gyerek és a munka mellett erre. Két kis magaságyásban kertészkedünk, sajnos a környezetünk nem enged többet, ellenben ahhoz, hogy ezek jó minőségű terményeket adjanak, a konyhából és ki kell juttatnunk az odavalót. Amikor zöldséget főzünk, vagy sütünk, a lehámozott hájat mindig összegyűjtjük. Kétféleképpen használom fel.
Az egyik, hogy egy lendületes mozdulattal a komposztra dobom, ezzel hozzájárulva a jobba talajminőség eléréséhez, mivel a komposzt a magaságyásokba kerül. A másik lehetőség, hogy a mivel alapos megmosom a zöldségeket, a sárgarépa és a fehérrépa héját, illetve a zöldjüket kiszárítom, hozzácsapok egy kis maradék paprikát, akár paradicsomot, hagymát, zellert. Amikor már minden roppanóan száraz, összedarálom és lezacskózom, ami később házi vegetaként üzemel a fűszeres polcon. A tojás héja is mehet a komposztra, de kisebb darabokra tördelve a veteményesben a tövek közé szórva nem engedi közel a csigákat, beépülve pedig emeli a föld ásványi anyag tartalmát. Az alma hájából ecetet lehet készíteni, ami egészéges és hasznos.
A kávézacc nálunk takarítószer és növény táplálálék is, mivel szuper zsíroldó és súrolószer, a fölbe szórva pedig tápanyag. Akár kozmetikumok alapanyagaként, például testradírnak használva is kiváló. A teafilter is mehet a földbe, egyes levelek képesek megküzdeni a gombásodással, ami támadja a növényeket. Ugyanilyen hatása van a fokhagyma és a sima hagymák leveleinek. Sokan nem szeretik az újhagyma és a póréhagyma zöld leveleit, én ezeket mindig felaprítom és zacskókban lefagyasztom, nagyon jó ízt kölcsönöznek például egy kis pörkölt alapjába szórva. Végül pedig ne feledkezzünk meg a száraz kenyérről. Érmes feldarabolni és egy tálcán, vagy tepsin szétteregetve tovább szárítani, majd mikor elértük a teljes szárazságot, akkor szépen ledarálni. Ennél jobb panírmorzsát sehol sem fogunk kapni.

A konyhai hulladékokra szemétként tekintenek sokan, pedig pompás kis segítők lehetnek a kertészkedésben, a szépségápolásban, vagy a főzésnél. Mindig nézzünk utána, hogy mit mire tudunk használni, ezzel pedig környezettudatosabban élhetünk.
Életet menthet egy kis doboz – Miért nélkülözhetetlenek a szén-monoxid- és füstjelzők?
A szén-monoxid és a tűz a két legveszélyesebb, mégis gyakran észrevétlen otthoni kockázat közé tartozik. A szén-monoxid színtelen, szagtalan, láthatatlan gáz, amely akár percek alatt komoly mérgezést okozhat. A dohányfüsttel ellentétben nem csípi a szemet, nem vált ki köhögést – egyszerűen csak belélegezzük anélkül, hogy tudnánk róla.
„Terápiás lustaság”: amikor a semmittevés is önápolás
Az elmúlt években a wellness és az önápolás fogalma egyre inkább kitágult. A meditáció, a jóga, a sport vagy a tudatos táplálkozás mellett most egy új irányzat kezd hódítani: a „terápiás lustaság” (therapeutic laziness).
Az okostelefon hatása a gyerekekre – áldás vagy átok a digitális korszakban?
Az okostelefon mára a mindennapi élet elengedhetetlen részévé vált – nemcsak a felnőttek, hanem egyre inkább a gyerekek körében is. A digitális világ nyújtotta lehetőségek kétségtelenül hatalmasak, ugyanakkor a korlátlan hozzáférés komoly kihívásokat is jelent. De vajon hogyan hat az okostelefon a gyerekek testi, lelki és szociális fejlődésére?
Elfek a polcon, csínyek a lakásban
Sokan ismerik a kis csínytevő manókat, melyek decemberben forgatják fal a lakásunkat, mindennapos jókedvet hozva.
Digitális detox: amikor a csend lesz a legnagyobb luxus
Egyre többen kapcsolnak ki – szó szerint – hogy újra önmagukra találjanak. Reggel az első mozdulat: a telefon után nyúlunk. Ellenőrizzük az értesítéseket, görgetjük a híreket, belenézünk a közösségi médiába, és máris mások életében kalandozunk, mielőtt a sajátunkat egyáltalán elkezdtük volna.