Csapategység, meditáció
- Dátum: 2012.01.12., 22:43
- Vaskó Gábor
- Szalai Renáta
Mi a helyzet akkor, ha nincs mód szavakra? Akkor megmaradnak a gesztusok, a mozdulatok, egyszóval a testbeszéd. Bonyolódik azonban a képlet, ha rohanva, futtában kell olvasnunk a másik mozgását. Egy közösség, egy csapat tagjaként a pályán nem lehet gondolkozni. Az együttműködésnek olyan automatikusnak kell lennie, mint a levegővételnek. Nem lehet számítani semmilyen jelre, hogy mit fog csinálni a csapattárs. Ha jelezne, azt az ellenfél is észrevenné, és azonnal reagálna. Sokan sokféleképp megfogalmazták már a jó csapat titkát, melyek szerint három elem nélkülözhetetlen: összeszokottság, kiváló képességű emberek, és egy értő vezető. Ez a három az alap. Azt gondolhatnánk, hogy ha ebből a háromból kettő, az emberi „komponensek” megvannak, az már elég a sikerhez. Ám ez nem így működik. Hiába válogatjuk össze a világ legjobb játékosait egy csapatba, és adjuk meg nekik a legjobb edzőt, nem lesznek verhetetlenek. Sőt.
Összhang nélkül hamvában halt kísérlet nagy babérokra törni. Attól csapat a csapat, hogy együtt mozog, és együtt gondolkodik. Ez az egység azonban nem a semmiből születik. Épp úgy kell dolgozni érte, mint a fizikai állóképességért, vagy a legjobb technika elsajátításáért. Ennek a munkának jó lépése, ha a csapattagok összegyűlnek, és közösen meditálnak, relaxálnak.
A csoportos meditáció a magánemberek körében is ugyanazért közkedvelt, mint amiért világszínvonalú csapatok is gyakran alkalmazzák. A csapattagok itt szembesülhetnek a másikéhoz hasonló problémáikkal, tükröt tarthatnak egymásnak és erőt meríthetnek egyéni sikereikből. Ez náluk még sokkal hangsúlyosabb, hisz állandó teljesítési kényszer alatt élnek. Egyszerűen kellenek egymásnak, hogy ki tudják húzni magukat a gödörből, ha arra van szükség. Gödör pedig mindig akad.
Fontos, hogy a csoportos meditációt a csoport közös problémáihoz, kéréseihez, igényeihez és fejlődési menetéhez igazítják a szakemberek. Nincs tehát olyan, hogy egy módszer mindig, minden közösség esetében működőképes. Általánosságban véve legalább heti egy órára ajánlott összegyűlni, feloldani a feszültségeket, összekovácsolódni kicsit.
Nem kell túl messzire menni, hogy példát találjunk, és bizonyítsuk az elmondottakat. A veszprémi férfi kézilabda csapat is él ezzel a lehetőséggel, és elmondásuk szerint érzik a hasznát. Erőt képesek meríteni a többiekből, és kihozni magukból a maximumot. Mi több kellhet még?
Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.
Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.