„Ezt próbáld ki!”- Heti sportajánlatunk: a squash
- Dátum: 2013.02.19., 12:14
Most induló rovatunkban újabb és régebbi mozgásformákat ajánlunk majd hétről hétre olvasóinknak. Az „Ezt próbál ki” című sorozatunkban igyekszünk minél több mozgásformát bemutatni.
Különböző okokból és céllal kezdünk el sportolni, valaki elköteleződik, valakit a változatosság motivál, a lényeg, hogy a mozgás is életünk része legyen.
Fénykorát éli a fitnesz, életmód tanácsok átvették a médiában is az uralmát, félévente divatot teremtenek az újabb és újabb speciális mozgásformák, amelyek villám gyorsan elterjednek, majd helyükbe lép a következő trendi sportág. Van, aki megtalálja a neki megfelelő mozgásformát, elköteleződik iránta és évekig kitartóan űzi. De vannak olyanok is szép számmal, akik számára a sport fontos, de folyamatosan váltogatják a különböző mozgásformákat. Hobbistáknak is szokták nevezni azokat, akik egy időre fellángolnak egy adott sport iránt, de azt nem szabad elfelejteni, hogy ha valaki rendszeresen sportol az már önmagában pozitívum.
Ezen a héten egy viszonylag régebben divatot teremtő sportot elevenítünk fel újra, ez nem más, mint a squash, amit itthon fallabdának is neveznek. A squash egy tipikus benti sport, ami téli időszakban főleg aktuális lehet. Könnyedén elsajátítható, nem kell hónapokig gyakorolni ahhoz, hogy élvezhető játék élményt adjon.
Érdekesség, hogy a híres amerikai magazin, a Forbes összeállított egy 10 tételes listát fitnesz szakértők és edzők segítségével a legegészségesebb mozgásformákról. Az alábbi szempontok szerint pontozták a sportokat: erősítés, állóképesség, szív-, és légző rendszer működése, kalóriaégetés, sérülés kockázata. Ezek alapján a legmagasabb pontszámot a squash érte el, ami intenzív kardió edzést tesz lehetővé, fejleszti az állóképességet és hajlékonyabbá tesz. Ezen kívül kiszámolták, hogy 1 óra squash során átlagosan 800 kalóriát égethetünk el, vagyis fogyasztó hatása sem elhanyagolható.
A hosszantartó labdamenetek, a folyamatos futás, a hirtelen kitörések és irányváltoztatások hatékonyan megdolgoztatják hát és hasizmainkat, az izomláz garantált másnapra. Azok számára is megfelelő lehet, akik kevésbé tudnak kitartóak lenni egy kemény edzés során, mivel squash közben a labdára koncentrálunk, a játék annyira eltereli figyelmünket, hogy észre sem vesszük milyen intenzív megdolgoztattuk izmainkat.
Azok, akik hosszútávon szeretnék űzni ezt a sportot, és fejlődni akarnak a játékban érdemes mellette futni (váltogatva a sprintet és a hosszútávfutást), valamint a jóga is segíthet a felkészülésben, ha komolyabban szeretnénk, akár versenyszerűen fallabdázni.
Az sem elhanyagolható szempont, hogy a squash nem igényel komolyabb felszerelést, a legtöbb fitneszteremben található squash pálya, valamint bérelhető ütő és labda is. Ezeken kívül már csak egy kis játékkedvre és egy partnerre van szükségünk.
Fotó: sxc.hu
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.