Menü

Menjek / maradjak

A kivándorolt vagy éppen külföldről hazatért, „új mobilitást” képviselő magyarokról szóló dokumentumfilm-sorozat legújabb epizódját, az Édes Otthont nemrég mutatták be a 14. Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztiválon.

A Higlights of Hungary-díj és Erasmus Euro Media-díj nyertes Speak Easy Project csapat (Józsa László, Imre Loránd Balázs és Hernáth Csaba) az epizódokban egy hosszú évek óta tartó ma is nagyon aktuális társadalmi témát feszeget, hiszen a 2004-es uniós csatlakozással a magyarok tömegesen vándoroltak ki külföldre munkát vállalni egy jobb élet reményében, mely hullám a 2008-as globális gazdasági krízissel tovább fokozódott. A statisztikai adatok szerint 2014-re a külföldön élő magyarok száma 350 ezerre növekedett.

A független gyártásban, önerőből és közösségi finanszírozásból készült sorozat egy hiányt pótol a maga nemében, hiszen egy viszonylag széles keresztmetszeten keresztül mutatja be a magyar migránsok mindennapjait, tapasztalatait, a beilleszkedés és újrakezdés nehézségeit, motivációit és dilemmáit, gondolatait a jövőről, hazatérésről.

Az első 3 elkészült és bemutatott epizód (New York, London és Hollandia helyszínekkel) már a sorozat honlapján (www.menjekmaradjak.hu) és a legnagyobb videómegosztó portálon is megtekinthető, a "Sweet Home" jelenleg csak Budapesten és pár vidéki művészmoziban látható a filmfesztivál keretein belül, az "Inside Berlin" gyártása pedig folyamatban van.

New York: https://www.youtube.com/watch?v=xlQhYVQSpDE&t=1311s

London: https://www.youtube.com/watch?v=J1FYM0-Ibyg

Hollandia: https://www.youtube.com/watch?v=1s9BJIFcZ9Y&t=996s

A New Yorki-i epizód Mirjam és Attila személyes portréit állítja kontrasztba, míg a londoni már 6 különböző státuszú és munkakörben dolgozó történetét mutatja be, a holland pedig 5 főhőssel készült 4 különböző városban, Amszterdamban, Hágában, Rotterdamban és Utrechtben.

Hogy hogyan is ihletett meg az ő történetük? És mit gondolok én, mint külföldön élő magyar?
Az a következő írásomban kiderül.

Gősi Gabriella

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.

Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?

Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Az almaecet sokoldalú felhasználása és előnyei

Az almaecet egy sokoldalú csodaszer. Amellett, hogy a konyhákban évek óta hódít a viszonylag olcsó áron kapható ecet, a fogyókúrázók körében is népszerű. Azonban milyen jótékony és pozitív hatásai vannak annak, ha minden nap belecsempészed az ételeidbe, vagy vízzel hígítva, mézzel édesítve, iszol néhány kortyot belőle?

Klímakarbantartás: miért fontos?

A hirtelen beköszönő nyárias meleg lassan aktuálissá teszi a klímahasználatot, s ekkor különösen ajánlott otthonunk, autónk fertőtlenítése, hiszen a klímarendszerben számos kórokozó megtelepszik. A klíma karbantartása több okból is fontos, ám a menete bonyolultabb, minthogy azt házilag is teljeskörűen el lehessen végezni.