Menü

Megszívtuk!

„Károsítom a szervezeted, sárgára színezem a körmeidet, kellemetlen szagod lesz tőlem, drága vagyok, sőt akár a halálodat is okozhatom! Ezekre figyelmeztetlek is, de te mégis szeretsz, és nem tudsz lemondani rólam, mert a rabommá váltál…” Az utóbbi mondatokat nem egy romantikus filmben hallottam, hanem egy cigarettaszál „gondolatait” idéztem. Legalábbis úgy gondolom, hogy ha meg tudna szólalni, nagyjából ezeket közölné, méghozzá nagyon büszkén. Hozzáteszem, hogy jogosan gúnyolódna az embereken, mert annak ellenére, hogy mennyire egészségromboló hatású, mégis egyre több fogy belőle.

„Hát ezt jól megszívtuk!” − mondta a minap épp előttem két kamasz, amikor a pénztárnál közölték velük, hogy elfogyott a kedvenc cigarettamárkájuk. Egy pillanatra elgondolkoztam azon, hogy ha egy ekkora áruházban hiány van ebből a termékből, akkor milyen óriási mennyiségekben fogyhat el belőle az egész világon. Valószínűleg ijesztő számadatok jönnének ki, amikre inkább illene az a kifejezés, hogy „megszívtuk”, mint arra, hogy épp nincs készleten a kedvenc márkámból.

„Ciki a cigi!” − hallhattuk nem egyszer az utóbbi években ezt a szlogent az elkeseredett egészségügyi dolgozók kampányában. De mégsem elég ciki? Miért vannak egyre többen a dohányosok? Közülük is leginkább a fiatalok körében gyarapodtak meg a használók. Ezt vajon minek köszönhetjük? Véleményem szerint leginkább annak, hogy manapság rengeteg a rossz példa a gyerekek előtt. Elég, ha csak megnézzük a sok dohányos szülőt, vagy a bulvárlapokban megjelenő cigivel pózoló „sztárokat”. Ezen kívül nem szabad elfelejteni azt sem, hogy sokan csak divatból válnak használóvá. Valamint sajnos akadnak olyanok is, akik csak azért „füstölögnek”, mert egy bizonyos közösség tagjaivá szeretnének válni, ahol a dohányzás úgymond „követelmény”. Egyszóval a dohányzás aktusának mára már közösség-összetartó ereje lett, ami elég szomorú, hiszen nem is olyan régen még ezt a feladatot olyan magasztos érzelmek látták el, mint a szeretet vagy a tisztelet.

Úgy gondolom, hogy minél jobban háttérbe szorulnak az érzelmek a világban, annál nagyobb teret hódítanak maguknak a káros szenvedélyek. Remélem, hogy ezt a folyamatot még vissza lehet fordítani, és egy kis odafigyeléssel egészségesebb, vidámabb nemzedéket lehet majd nevelni. Ehhez persze nem csak az kell, hogy szigorúak legyenek a szülők, hanem a világ mentalitásának kell gyökeresen megváltoznia: a médiának ki kellene használnia nevelőhatását, és szigorúbb törvényeket kellene hozni a dohányárukkal kapcsolatban is. De ami ezeknél is fontosabb: az embereknek jobban oda kellene figyelniük egymásra.

Bízom benne, hogy mindezek hatásosak lehetnek, és nem tartozik majd bele a fiatalok égető problémái közé a jövőben az, hogy hol szerezzék be a kedvenc cigijüket.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.