Menü

A magas vérnyomás veszélyei

Magyarországon a leggyakoribb egészségügyi probléma a hipertónia, azaz a magasvérnyomás-betegség. Közel 3 millió hipertóniás él hazánkban,pedig a betegség megfelelő terápiával kordában tartható lenne.
Miért nem fordítunk rá kellő figyelmet? A legfőbb ok talán az lehet,hogy az esetek döntő többségében nem okoz kellemetlenséget, sokan enyhe fejfájáson kívül nem érzékelik a betegség hatásait. A magas vérnyomás következményei azonban súlyosak, akár végzetesek is lehetnek: szövődményként kialakulhat akár stroke vagy szívinfarktus is.

Bár a betegségre való hajlamot génjeinkben hordozhatjuk, a magas vérnyomás nagyrészt helytelen életmódunk következménye. A magas vérnyomás kialakulásában döntő szerepet játszik az elhízás, a mozgásszegény életmód, a só fokozott bevitele a szervezetbe, a stressz, a dohányzás, a gyorséttermi ételek gyakori fogyasztása.
Magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha a nyugalomban mért vérnyomás értéke meghaladja 140/90 Hgmm értéket. Gyógyszeres kezeléssel orvosolható, de mi is sokat tehetünk azért, hogy megfelelő szinten tartsuk a vérnyomásunkat.
Sportoljunk rendszeresen! A rendszeres testmozgás hatására a szív hatékonyabban képes felhasználni az oxigént, így nem szükséges olyan erősen dolgoznia, hogy pumpálhassa a vért.
Figyeljünk oda az étkezésünkre! Fogyasszunk koleszterinszegény ételeket,csökkentsük a sóbevitelt!
Próbáljuk meg leadni a felesleges kilókat!A megfelelő testsúly az egészséges életmód alapfeltétele.
Bár az életmódunk megváltoztatása nehéz feladatnak tűnik, kis lépésekben haladva elindulhatunk egy egészségesebb, és valószínűleg hosszabb élet útján.

Írta: Vers Anita
Fotó:sxc.hu

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.