Tippek kánikulában
- Dátum: 2012.07.02., 16:47
- Vaskó Gábor
Az elmúlt években egyre szárazabbak és melegebbek nyaraink. Idén sincs ez másképp, a tv-ben és rádióban vezető hír a hőségriadó, a napi hőmérséklet-rekord, és ezek következtében a tűzgyújtási tilalmak.
A nagy meleg nem csak a gyerekek és idősek szervezetetét viseli meg, ilyenkor mindenkinek egy kicsit jobban kell figyelnie magára, és persze környezetére is. A legjobb, ha a meleg napokat strandon, vízközelben töltjük. Ezt azonban nem mindenki teheti meg. Elviselhetőbbé tehetjük az irodai munkát is egy-egy ventillátorral, emellett figyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre is. Közhely, ám valóban ilyenkor a legjobb szomjoltó a víz. Érdemes nem túl hideg vizet fogyasztani, hiszen egyrészt a hidegebb víz lassabban szívódik fel a gyomorban, másrészt 39 fokos kánikulában egy torokgyulladást sokkal rosszabb elviselni, mint máskor. Lehetőleg kerüljük a kávét (erős vízhajtó hatású, ami ilyen időben nem egészséges, és mellőzzük a cukros üdítőitalokat).
A fizikai munkát végzőknek nem csak a hőmérséklettel kell megbírkóznia, hanem sok esetben a napsugárzással is, így javasolt a megnövelt folyadékbevitel mellett ügyelni a pihenők, szünetek betartására is.
Aki úton van, tartson az autójában pár palack ásványvizet, lehetőség szerint pedig álljon meg sűrűbben pihenni egy-egy benzinkútnál. Fontos tisztában lenni azzal is, hogy ilyen extrém melegben sokkal figyelmetlenebbek vagyunk, ez pedig az autóvezetőkre is vonatkozik. Legyünk türelmesek és segítőkészek a közúti közlekedésben, figyeljünk egymásra.
Az otthon maradók számára javasolt a hajnali, kora reggeli alapos szellőztetés, majd sötétítés, így valamennyire hűvösen tarthatjuk lakásunkat, házunkat.
Délután 5 körül már valamelyest csökken a külső hőmérséklet, ettől az időponttól javasolt újra a szabadba merészkedni. Némi légmozgásra is lehet számítani, így a kora esték meglehetősen üdítőek lehetnek.
A meleg idő segíti a kórokozók szaporodását, és gyengíti az immunrendszert. A folyadékutánpótlás mellett gondoskodjunk a megfelelő só, kálium és foszfor beviteléről is, és ne feledkezzünk meg a vitaminokról sem: c-vitamin, b2-vitamin és a-vitamin tartalmú ételek fogyasztása javasolt.
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?