Menü

Csontritkulást okozhat a kóla

A legnépszerűbb szénsavas üdítőital koffein- és foszforsavtartalma lehet a felelős az oszteoporózis kialakulásának.

Több kutatási eredmény is napvilágot látott már a témában, a szakemberek még nem tudják a biztos magyarázatot a csontritkulás kialakulására. A kólafogyasztás azonban egyre több kutatás szerint előidézője, de legalább rizikófaktora a csontritkulásnak.

A kólát fogyasztó emberek étrendjében a kóla pont a kalciumot tartalmazó italokat, az ásványvizet, a gyümölcsleveket és a tejet helyettesítik. A kólában található koffein és foszforsav is felelős lehet a csontritkulás kialakulásában. Tévhit, hogy a light kolák nem vezethetnek csontritkuláshoz, ugyanis a cukormentes kolák ugyanúgy tartalmaznak koffeint és foszforsavat.

A kólafogyasztás okozta csontritkulás elsősorban a nőket érinti, legalábbis a férfiak esetében még nem találtak összefüggést e tekintetben. Az idősebb nőknek különösen fontos odafigyelni a kólafogyasztásra, ugyanis a menopauza után lévő nők esetében felgyorsul a csontszövet csökkenése. Éppen ezért fontos a megfelelő mennyiségű kalcium fogyasztása.

Az oszteoporózis leginkább azért veszélyes betegség, mert hosszú ideig tünetmentes, ezért későn veszik észre, és késik a szakszerű segítség is. A derék- és hátfájás az első komoly jel, amellyel jó eséllyel orvoshoz fordul a beteg, de nem ritka a csonttörés sem, ami a kisebb végtagtörésektől egészen a mozgáskorlátozottságot eredményező törésekig terjedhet. Súlyosabb eset a csigolyák összecsúszása és a hátgörbület is.

A csontritkulás megelőzéséhez a legfontosabb a megfelelő mennyiségű ásványi anyag – elsősorban kalcium – bevitele, amit legkönnyebben a tejtermékek fogyasztásával tudunk megoldani. Emellett a kalcium felszívódását segítő D-vitamin bevitelére kell odafigyelnünk, , amit nyáron a napsugarak segítségével a legkönnyebb biztosítani, télen pedig jó minőségű táplálékkiegészítők fogyasztásával.

Bár a csontritkulás leginkább a nőket veszélyezteti, a férfiak esetében is előfordul, leginkább az alkoholista férfiaknál, ugyanis a helytelen táplálkozás és mozgásszegény életmód is okozhat oszteoporózist.

Fotó: sxc.hu

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!