Söprés innen!
- Dátum: 2013.02.16., 09:26
Ugyan a farsangi szezon már a tavasz első előjele, azonban az ablakon kinézve látjuk, még várnunk kell az enyhébb évszakra, hiszen mindent fehér hólepel borít be. Új sorozatunkban olyan különleges téli sportágakat mutatunk be, amely nekünk, magyaroknak még valamelyest új, kevésbé ismert, s nem sokan űzik itthon. Első sportágunk a curling.
A curlinget, magyarul csúszókorongot, két négy fős csapat játssza egy 45,5 méter hosszú jégpályán. A feladat, hogy a felváltva gurító alakulatok minél több korongot jutassanak el a pálya végén elhelyezkedő házban. A csúszás különböző korrekcióit (például gyorsítás, vagy kanyarba irányítás, lassítás) a többi csapattag söpréssel végzi, de úgy, hogy nem érhetnek a koronghoz. A söpréssel nem is a jég megtisztítása a cél, hanem inkább bizonyos hő biztosítása a jégfelületen, amivel a korong sebességét és irányát befolyásolhatják. Egy-egy korong egyenként 19 kilogrammot nyom és mindegyik skóciai gránitból készül.
Tudni kell még, hogy egy mérkőzés tíz endből áll, de az összjátékidő nem haladhatja meg a 73 percet. Egy menetben (endben) nyolc-nyolc kő elcsúsztatására van lehetőség. Az end győztese az, akinek a köve(i) legközelebb állnak a ház, a célterülethez. A csapat annyi pontot kap, ahány korong van közelebb a középponthoz.
Érdekesség, hogy a curlingpálya általában fedett és desztillált vizet használnak a készítéséhez. A játékosok cipőjük talpán csúszásgátló, teflonbevonatú réteget viselnek. Hazánkban az első curling csarnokot 2005-ben avatták fel a fővárosi Kamaraerdőben.
A curling eredetét sokan Skóciába vezetik vissza, azonban feltehetően először Hollandiában játszották ezt a játékot: Pieter Bruegel is megörökítette egyik festményén. Az első írásos emlék viszont Skóciából származik, 1540-ből.
Az első hivatalos curling klubot Edinburghben alapították 1838-ban. A tengeren túlra már 1807-ben eljutott, Kanadában igen hamar hallatlan népszerűségre tett szert és már abban az évben megalapították az első egyesületet.
A téli olimpiai játékokon 1924-ben mutatkozott be a sportág. Első győztese a brit férfi csapat volt. Ezután 1998-ig nem rendeztek curling versenyeket az ötkarikás játékokon, akkor Naganoban újra felkerült a programba és már a nők is összemérhették tudásukat.
Hazánkban a curling egyik éllovasa Béres Alexandra, fitnesz világbajnok.
Fotó: sxc.hu
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?