Mit jelent a pH érték?
- Dátum: 2013.02.26., 12:27
Hogy testünk ne csak egy rejtélyes fekete doboz legyen számunkra, néhány alapvető dolgot érdemes megtudnunk róla. A pH érték fogalmát gyakran hallhatjuk reklámokban, és láthatjuk főként kozmetikai termékeken feltüntetve, tehát nem ismeretlen számunkra, mégsem biztos, hogy tisztában vagyunk a jelentésével.
Nem kell szakértőnek lennünk, de szükség van egy kis kémiára. Leegyszerűsítve, a pH érték jelentéséhez alapvető ismeret, hogy az ionok lehetnek pozitív, illetve negatív töltésűek. A különböző oldatok, vizek hatása annak függvényében savas vagy lúgos, hogy milyen arányban tartalmaznak pozitív töltésű ionokat, azaz kationokat, illetve negatív töltésű ionokat, azaz anionokat. Ha ezek száma megegyezik, akkor semleges kémhatásról beszélhetünk.
A pH érték tulajdonképpen a kémhatást jelöli, amit 1-től 14-es értékig szoktak mérni, ezen a skálán az 1-es a legsavasabb, a 14-es pH érték pedig a leglúgosabb. Például az ecet, a narancslé vagy a szénsavas üdítők savas folyadékok. Ha ezeket fogyasztjuk, akkor az elvileg savas hatású, de a folyamat nem ennyire egyszerű, mivel más bevitt anyagokkal vegyülnek, ezek keveréke pedig megint más pH értéket idéz elő.
Az élelmiszerek döntő többsége savas irányba mozdítja el a sejtjeinkben található víz pH értékét, ezért fontos a folyamatos lúgosítás. Ezt megtehetjük például a citromkúra segítségével, ami ellentmondásosnak tűnhet, de fontos tudnunk, hogy bár a citrom savas gyümölcs, mégis emésztéskor lúgos hatást vált ki, ezért tisztító ereje jelentős.
Említettük, hogy a pH érték meghatározására használt skálán az 1-es a legsavasabb, a 14-es pedig a leglúgosabb értéket jelöli. Mindennek lényege és fontossága abban rejlik, hogy az emberi test közel 70%-a víz, melynek optimális esetben 7 körüli a pH értéke, ez pedig semleges kémhatást jelent. Életmódunkkal, táplálkozásunkkal befolyásoljuk a szervezeten belüli sejtekben található víz pH értékét. A semleges érték megőrzése lenne az optimális, ha nem megfelelően táplálkozunk a pH érték csökkenése és növekedése hosszabb távon egészségügyi problémákat okozhat például vesekárosodást.
Fotó: sxc.hu
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.
Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.