Menü

Korhoz köthető ortopéd betegségek III.

  • Dátum: 2013.05.28., 12:04

- Az a tény, hogy a 12-18 éves korosztály fele mutat valamilyen tartási rendellenességet a szűrővizsgálatok alkalmával, azt feltételezi, hogy cselekedni kell – mondja Lengyel doktornő. Talán itt kevés a kissé sokat használt megelőzés szót emlegetni. A szakorvosi statisztikák szerint az utóbbi 40 évben egyre magasabbra nőnek a gyerekek, ugyanakkor lényegesen mozgásszegényebb az életmód. Ehhez hozzájönnek azok a lelki tényezők, amelyek mindenképpen befolyásolják egy kamasz pszichés és fizikai fejlődését.     

 Ahogy sok szülő most már felkészült és tudja – köszönhetően az elmúlt évek pszichológiai tanulmányainak és publikációinak -, hogy a kicsit lelassult, megváltozott kamaszgyerekével esetleg türelmesebbnek kell lennie, ugyan így lenne érdemes arra is tudatosan figyelni, hogy hogyan alakul a gyerek tartása, mit jelent, ha elkezd görbülni egy gerinc. Az említett tartás hibák magas százaléka természetesen nem jelenti azt, hogy a serdülők felének komoly gerincferdülése lenne, többnyire csak azt, hogy elindult, kialakulóban van valamilyen deformitás. Ami azért lényeges, mert a serdülőkorban kialakuló tartás rendellenességek erős alapjai a felnőttkori hát, gerinc fájdalmaknak, ízületi kopásoknak és komolyabb mozgásszervi betegségeknek.

Azt kell látni, hogy két iskolai szűrővizsgálat között bizony egy fiatal szervezet szempontjából sokszor nagyon sok idő telik el. Ha feltűnik, hogy a gyerek egyoldalú táskacipelése csak hajlott háttal vagy a szokottól eltérő módon kényelmes számára, tapasztalatból mondom, nem érdemes várni, megér egy szakorvosi vizsgálatot, hogy megkíméljük az érzékeny kamasz gyerekünket attól, hogy fél év múlva esetleg fűzőben legyen kénytelen – a saját érdekében – iskolába járni.

Ami persze most épp divattá is kezd válni, de tudom, hogy nem egyszerű elfogadni a gyereknek – mondja beleérzően a doktornő. A gyermekortopédiában a komolyabb kezelések elég keservesek. Itt nem két hétig kell szedni két doboz pirulát és majd minden rendbe jön, hanem jön az orvos, aki évekig beosztja a család életét, mit csináljon, mire költse a pénzét… ahhoz, hogy a gyerek rendbe jöjjön, képesnek kell lennem meggyőzni a gyereket, a családot, hogy végig kell csinálni a kezeléseket. Majd tartani bennük a lelket, menedzselni a folyamatot.

A végén pedig együtt tudunk örülni. Nekem épp olyan fontos, hogy a gyerek meggyógyuljon, néha fontosabb, mint a gyereknek - mondja valóban meggyőző mosollyal Dr. Lengyel Zsuzsanna, a Róbert Károly Klinika gyermek orthopéd főorvosa.

Sorozatunk előző része:
Korhoz kötethető ortopéd betegségek II.

Fotó:
sxc.hu

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.