Menü

A nagyszerű kolosztrum

Bár ma már nagyon jó minőségű baba tápszerek is megtalálhatóak a piacon, az anyatej komplex pozitív hatását a tudomány még mindig képtelen előállítani mesterséges módon.

Jól ismertek az anyatej jótékony hatásai, ám a természet annyira zseniális mérnöki rendszer, hogy az anyatej minősége és mennyisége is folyamatosan adaptálódik az újszülött igényeihez. Már a szülés alatt beindul a tejtermelés, az első igazán különleges tej, melyet a szakszóval kolosztrumnak hívnak, felkészíti a baba szervezetét a kinti világ körülményire.

A kolosztrum magas zsírtartalmú, sűrű, sárgás folyadék, ami ellátja immunanyagokkal az újszülött kisbabát. Ugyan nem termelődik belőle sok, de magas kalória tartalma bőven kielégítő a baba számára, ráadásul ez egyben egy komplett, természetes védőoltás is, mivel tele van értékes immunanyaggal.

A kolosztrum aktív falósejteket tartalmaz, hashajtóhatású, és mindezzel hozzájárul a bélrendszer normál működéséhez, továbbá természetes védelemmel látja el a belek falát. A természet ilyen nagyszerű módon gondoskodik arról, hogy a kicsi minél zökkenőmentesebben adaptálódjon az új körülményekhez.

Éppen ezért fontos, hogy a kicsi még az első órában mellre kerüljön, és elsőként ez „nagyszerű” folyadék, kolosztrum kerüljön a pocakjába. Ezzel tudjuk leginkább segíteni a baba szervezetét ahhoz, hogy alkalmazkodni tudjon a külvilágban található körülményekhez.

Fotó:
pixabay.com

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.