Menü

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

Mi az a pigment?

A pigment a színező anyag, ami a bőr, a haj, és az írisz színét adja. A pigmentek közül a legismertebb és legfontosabb a melanin, amely a bőr, a haj, és a szem színéért felelős.

Mit jelent a hiperpigmentáció?

A hiperpigmentáció olyan állapot, amely során a bőrön sötét foltok jelennek meg, melyek az egyenetlen melanin eloszlás miatt alakulnak ki. Megijedni nem kell, ugyanis a jó hír az, hogy hatékonyan felvehetjük a harcot a nemkívánatos barnás foltok ellen és sokat tehetünk azért is, hogy megelőzzük a kialakulásukat.

A bőrünk állapota nem csupán egy esztétikai jelenség, hanem egyfajta kommunikációs csatorna is, visszajelzés számunkra az egészségi állapotunkról. A pattanásoktól az irritációig, minden apró változás egy tünet, ami üzen számunkra valamit.

A hiperpigmentáció is egy ilyen jelzés, amely általában a melanin túltermelődésre utal.

Hol jelennek meg a barna foltok?

Leggyakrabban az arcon, mint például szeplők, májfoltok, vagy éppen pattanások után maradt hegek formájában. A bőrgyógyászok számos hatékony kezelési lehetőséget kínálnak, de foglalkozni kell a problémával, nem szabad elhanyagolni.

A szakértők szerint az első és egyik legfontosabb lépés, hogy megállapítsuk, pontosan milyen típusú hiperpigmentációval is küzdünk, ezáltal tudja a szakember elkezdeni a kezelést.

A fő típusok közé tartozik a melasma, a poszt-inflammációs hiperpigmentáció és a napfény okozta hiperpigmentáció.

A melasma kezelése nehéz, mert bizonyos hormonális hatások okozzák, ilyenek például a terhesség hormonális változásai és az orális fogamzásgátlók használata. A poszt-inflammációs hiperpigmentáció a bőr fizikai sérüléseiből ered, mint például karcolás, kiütés vagy makacs pattanások. A napfény okozta hiperpigmentáció pedig a krónikus napkárosodásból és a mértéktelen napozásból, szoláriumhasználatból ered.

Mi a megoldás?

Elsőként mindig a megelőzés: a mértéktelen napozás kerülése, megfelelő napvédelem: Az UV sugárzás nagymértékben hozzájárulhat a hiperpigmentáció kialakulásához. Mindig használjunk fényvédőt!

Egészséges táplálkozás! Az egészséges táplálkozás kulcsfontosságú a bőre egészségének fenntartásához.

Hidratáció: A hidratáció nem csak a bőrön kívülről, hanem belülről is fontos, igyunk sok vizet.

Ha már megvan a baj…

Ha már kialakultak a barna foltok, akkor otthoni bőrápolási termékekkel, C-vitamin tartalmú szérumokkal, AHA és BHA hámlasztókkal segíthetjük a bőrfoltok halványítását.

Súlyosabb esetekben orvosi kezelésekre is szükség lehet, ilyenek többek között a lézeres kezelés, a mikrodermabrázió vagy az olyan kémiai hámlasztások. Bizonyos esetekben a bőrgyógyász receptre írhat fel olyan krémeket, amelyek célzottan hatnak a hiperpigmentációra.

Mindenekelőtt azonban legyünk türelmesek, ne várjunk azonnali eredményt!

Ösztrogén dominancia a változókori panaszok hátterében

Nők sokasága szenved a menstruációt megelőző panaszoktól, amiket premenstruációs szindrómának nevezünk, viszont kevesen gondolnak hormonháztartásuk más jellegű felborulására, amit az ösztrogén dominancia okozhat.

A homályos látás gyakori okai

Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.

A fènyérzèkeny szem okai

A fényérzékeny szem, az idegek ingerlése maga a látás jelensége – de ha az bizonyos fényérzékenysèg pontosabban hasító fájdalmat jelent, akkor már baj van. Nem tekinthető jó jelnek, ha valaki legszívesebben egész nyáron az árnyékba húzódna. Ki kell deríteni , hogy mi húzódik. háttérben!

Alvásproblémák elleni gyógynövények

A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.

Skinimalizmus – minimalista bőrápolás

Rengeteg trend létezik bőrünk ápolására, mindenki kedvére válogathat közülük, hogy számára melyik a legmegfelelőbb, de mi van azokkal, akik már szinte elvesztek a kínálatban
és nem vágynak órákig tartó rutinra? Na, akkor figyelem, itt a megoldás!