Menü

Ezt teszi a testtel a várandóság

A kismamák a terhesség során megtapasztalják, hogy az emberi test milyen hihetetlen változásokra képes. A várandóság kilenc hónapja alatt a kismamák teste teljesen átalakul, de vajon hogyan változik meg a test szülés után, és mennyire véglegesek a szülés testi„nyomai”?

Nos, a várandósággal és a szüléssel kapcsolatos kérdéseknek van egy nagyon jellemző, általános oldala, mégsem elhanyagolható a szubjektív vonulat sem. A testi változások, a szülés nyomai, és a szülésből való felépülés is sok egyéni tényezőtől függ. Számít az életkor, a genetika, az edzettségi szint és még számos életmódbeli egyéni sajátosság.

Érdekes, valakinek még a lábmérete is megváltozik a terhesség alatt, persze nem ez a leghangsúlyosabb változás. A terhesség során szinte mindenkinek tágul a medencéje pár centit, és a súlypont is megváltozik. A radikális tágulás a hasfalat és a hüvelyt is érinti. Általában a hüvely és a csípő is viszonylag hamar visszanyeri eredeti méretét. A legtöbb nő a szülés után három hónap elteltével érzi úgy, hogy hüvelye ismét a régi. Persze ez összefüggésben lehet azzal is, hogy mennyire sikerül visszanyerni az eredeti testsúlyt, és kinek mennyire edzettek az intim izmai.

A szoptatással párhuzamosan a hasfal is regenerálódik, és visszahúzódik. A hathetes gyermekágyi időszak után pedig már rá is segíthetünk, kezdjünk el fokozatosan hasizom gyakorlatokat végezni.

A szoptatás erőteljesen igénybe veszi a mell szövetei, amelyek ennek következtében megnyúlnak. A mellizmok regenerálódását is segítheti a torna illetve megfelelő melltartó viselete, ám általában a mell nem nyeri vissza teljesen eredeti formáját.

A vöröslő striák tipikus jelei a terhességnek, illetve a szülésnek. A striák kialakulásában is nagy szerepe lehet a genetikai adottságoknak, ám a legtöbben nem ússzák meg a terhességi csíkokat. A csíkok nemcsak a hason jelenhetnek meg, hanem a csípőn illetve a mellen is. Ezek azonban idővel elhalványulnak, és nem lesznek szembetűnőek.

Fotó:
pixabay.com

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.