Menü

Ezt teszi a testtel a várandóság

A kismamák a terhesség során megtapasztalják, hogy az emberi test milyen hihetetlen változásokra képes. A várandóság kilenc hónapja alatt a kismamák teste teljesen átalakul, de vajon hogyan változik meg a test szülés után, és mennyire véglegesek a szülés testi„nyomai”?

Nos, a várandósággal és a szüléssel kapcsolatos kérdéseknek van egy nagyon jellemző, általános oldala, mégsem elhanyagolható a szubjektív vonulat sem. A testi változások, a szülés nyomai, és a szülésből való felépülés is sok egyéni tényezőtől függ. Számít az életkor, a genetika, az edzettségi szint és még számos életmódbeli egyéni sajátosság.

Érdekes, valakinek még a lábmérete is megváltozik a terhesség alatt, persze nem ez a leghangsúlyosabb változás. A terhesség során szinte mindenkinek tágul a medencéje pár centit, és a súlypont is megváltozik. A radikális tágulás a hasfalat és a hüvelyt is érinti. Általában a hüvely és a csípő is viszonylag hamar visszanyeri eredeti méretét. A legtöbb nő a szülés után három hónap elteltével érzi úgy, hogy hüvelye ismét a régi. Persze ez összefüggésben lehet azzal is, hogy mennyire sikerül visszanyerni az eredeti testsúlyt, és kinek mennyire edzettek az intim izmai.

A szoptatással párhuzamosan a hasfal is regenerálódik, és visszahúzódik. A hathetes gyermekágyi időszak után pedig már rá is segíthetünk, kezdjünk el fokozatosan hasizom gyakorlatokat végezni.

A szoptatás erőteljesen igénybe veszi a mell szövetei, amelyek ennek következtében megnyúlnak. A mellizmok regenerálódását is segítheti a torna illetve megfelelő melltartó viselete, ám általában a mell nem nyeri vissza teljesen eredeti formáját.

A vöröslő striák tipikus jelei a terhességnek, illetve a szülésnek. A striák kialakulásában is nagy szerepe lehet a genetikai adottságoknak, ám a legtöbben nem ússzák meg a terhességi csíkokat. A csíkok nemcsak a hason jelenhetnek meg, hanem a csípőn illetve a mellen is. Ezek azonban idővel elhalványulnak, és nem lesznek szembetűnőek.

Fotó:
pixabay.com

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?