Egészséges, de vadító is tud lenni
- Dátum: 2014.04.14., 11:17
- tánc, tánc hatása a szervezetre, tánc mint mozgásforma, tánc önkifejezés
A tánc az embert ősidők óta kíséri és kísérti. Egykoron a törzsi táncok az összetartozás érzését erősítették, aztán az ókori görögök művészetként tisztelték, később pedig a táncos mulatságokon kerestek párt az emberek. A tánc egyidős az emberiséggel, szerves része az életünknek, a ritmus, a zene mindenkiben ott van legbelül.
A tánc manapság sok ember számára spontán mozgásforma. Ki így, ki úgy csápol, szeletel, rázza a csípőjét, fenekét, van, aki vonaglik, mások pedig lépegetnek, tipegnek. Táncolni mindenki tud, mert a ritmus, a zene mindenkiben benne él. Persze sokan mondják, hogy nem tudnak, nem szeretnek táncolni, de magával ragadó ritmust hallva mindenkiben beindul a bizsergető mocorgás, a fejrázás, valamiféle táncforma.
A táncról mondhatjuk azt is, az emberiség legősibb találmánya. A XX. század közepéig komoly közösségformáló erővel bírtak a táncos mulatságok, bálok. Sőt nemcsak közösségi eseménynek számítottak, hanem legtöbbször jó alkalom volt a fiataloknak a párválasztásra is. Aztán ezek a rendezvények fokozatosan háttérbe szorultak a discok előretörésével, s ma már csak elvétve hallani táncmulatságról.
A táncra pedig mindenkinek szüksége lenne, ugyanis olyasféle testmozgásról van szó, amely összhangot igényel, kívül és belül. A tánc nem olyan megerőltető mozgásforma, mint mondjuk a futás, de ettől függetlenül remek zsírégető és alakformáló és emiatt olyanok is rendszeresen űzhetik, akik szív- és érrendszeri betegségük miatt csak kíméletes fizikai aktivitásnak tehetik ki magukat. Táncolás közben fokozódik teljesítő képességünk, agyunk vérellátása, a tánc segít a stressz leküzdésében, a feszültség oldásában is.
Másrészről a tánc fejleszti az egyensúlyérzékünket, növeli a mozgáskoordinációt, miközben a különböző mozdulatokat összehangoljuk. A tánc arra is jó, hogy kifejezzük vele érzéseinket, vagy véleményt formáljunk a világról, esetleg közvetítsük gondolatainkat.
Tánc közben teljesen kikapcsolhatunk, ellazulhatunk, ráadásul kizökkenhetünk egy másik világba, ezáltal feloldódunk, s önmagunk, utunk keresésében is segítségünkre lehet, elsősorban az önkifejezés, kiteljesedés területén.
Fotó:
pixabay.com
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?