Menü

Diploma után – II. rész

  • Dátum: 2014.07.11., 21:44

Lediplomáztál, megküzdtél érte, megkönnyezted kicsit a sikert, de másnap már el is felejted. Tele van a fejed rengeteg kérdéssel, amiből az első mindjárt az, hova tovább?

Diploma után két lehetősége van az embernek, vagy állást keres, vagy mesterszak után néz, azaz megszerzi a régi egyetemi diplomának számító képesítést.

A második rész az állás keresés nehézségeiről és viszontagságairól szól. Amíg gyerekek vagyunk, a szüleink hangsúlyozzák, tanulj, mert anélkül nem mész semmire. Fiatalkorban az érettségi a legfontosabb, mert anélkül nem viszed semmire. Érettségi után persze jön a diploma, mert anélkül nem viszed semmire. Aztán ott állsz a diplomaátadó után, hogy oké, most már viszem valamire, de hogyan?

A legtöbb diplomásnak ilyenkor még szakmai tapasztalata sincs, hiszen az alapszakok többségéhez még a féléves szakmai gyakorlat teljesítése sem kötelező, példának okáért a  gazdálkodás menedzsment szak 7 féléves, ami magában foglal egy félév kötelező szakmai gyakorlatot, míg az emberi erőforrás gazdálkodás alapszak 6 féléves, nincs szakmai gyakorlat. Pályakezdőként tehát elég sokszor szembesülünk olyan akadályokkal álláskeresés során, hogy elvárnak minimum 3-5 év szakmai tapasztalatot egy adott pozíció betöltéséhez mi pedig ott állunk diplomával a kezünkben nulla szakmai gyakorlattal.

Van olyan, hogy ez a legkisebb probléma, a többség még csak nem is olyan területre tud elhelyezkedni, amit tanult, sokszor teljesen más szakterületen dolgozik, attól függően, hova veszik fel. Logisztikusból lehet marketinges, mérnökből szállítmányozási asszisztens, de legtöbbször csak valamilyen titkári/adminisztrátori munkakörben tudunk elhelyezkedni szakmai tapasztalat nélkül. Ha szerencsénk van, olyan céghez tudunk bekerülni, ahol van előrelépési lehetőség és a felsőbb vezetők nem féltékenykedve, a saját bőrüket féltve nem léptetik elő a fiatal pályakezdőket,  de hallottam már olyan esetről is, hogy inkább kirúgták az illetőt, mert túl jól végezte munkáját és a főnöke féltette a pozícióját.

Nem lesz egyszerű állást találni, hiába az érettségi, a diploma, gyakorlati tudás nélkül kevés olyan vállalat van, aki bevállalja a friss diplomást. Pedig, ha belegondolunk, nekik is lenne legalább egy előnye a dolognak, hiszen olyanná formálhatja a fiatal pályakezdőt, amilyenné szeretné, nem befolyásolnák máshol szerzett tapasztalatok.

Fotó:
pixabay.com

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Koszos hatású farmer és cipő egy vagyonért?

A minap olvastam, hogy Jennifer Lopez egy piszkos, de elképesztően drága farmerban járta New York utcáit. A művésznőről tudjuk, hogy szereti kipróbálni és megmutatni az újabbnál újabb stílusirányzatokat, ám ezúttal lehet, hogy kicsit túllőtt a célon? Egy koszos farmerban járta New York utcáit, amelynek ára megdöbbentő.

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.