Menü

Tabuk nélkül a párkapcsolatokról: Interjú Pilát Gáborral - 2. rész

A Tabuk nélkül a párkapcsolatokról elnevezésű facebook oldalt Pilát Gábor hozta létre. A site pillanatok alatt hatalmas népszerűségre tett szert, fél év alatt 20 ezer követője lett – nem véletlenül. Interjút készítettünk Gáborral a munkájáról, és a legizgalmasabb párkapcsolati kérdésekről. Interjúsorozatunk 2. részét olvashatják. 

Hajráegészség.hu: Mi a véleményed a régi és az új értékekről, mint hűség, házasság, családalapítás? Mennyire alapja mindez egy boldog, 21. századi kapcsolatnak, vagy miben kell rugalmasabbnak lennünk, mint korábban? És mi a helyzet a megcsalással?

Pilát Gábor:   Az alapvető értékekhez nem azért kell ragaszkodni, mert hagyománytisztelők vagyunk, hanem mert a jelenlegi társadalomnak a legkisebb összetartó közössége a család. Lehet új irányzatokat behozni a rendszerbe, mint azt látjuk is, de úgy tűnik, hogy azok nem igazán működőképesek. Sokan a párkapcsolatra, házasságra is azt mondják, hogy nem működőképes, csak azért, mert nem tudják azt működtetni. Azért, mert nem működik a házasság intézménye, nem temetni kell a házasságot, hanem érdemesebb megnézni, hogy hogyan lehet azt jól csinálni. A megcsalás persze komoly dolog, de van még legalább ezer olyan esemény, ami ehhez hasonló bizalomvesztést okozhat. Például ha nyakon vágom a párom gyerekét, főleg jogtalanul, lehet, hogy ugyanúgy soha többet nem akar velem beszélni, és azonnali kapcsolatlezárással jár a dolog. A megcsalás nyilván közkézen forgó téma. Nagy a kísértés, és nem stabilak a kapcsolatok. 

Rengeteg a válás, a szakítás, a gyermekét egyedül nevelő szülő, sokak szerint a kapcsolatok még sosem voltak ekkora válságban, mint most. Te is negatívan látod a helyzetet?

Gábor:   A helyzetet nem látom negatívan, de tény, hogy sok rossz állapotban lévő kapcsolatot látok. Nem tűnik könnyűnek egy jól működő párkapcsolatot létrehozni, de valójában nem is annyira bonyolult. Az emberek sokszor túlmisztifikálják ezt a kérdést. Létezik egy mondás, miszerint „egyszerű az élet, csak bonyolult az út odáig”. Ha az alapok rendben vannak, mindketten hasonló értékrenddel és etikai szinttel rendelkeznek, ráadásul ott van mögötte a szeretet, nem kivitelezhetetlen vállalkozás.

Milyen szempontokat tartasz a legfontosabbnak a párválasztás során, hogyan lehet tudatosan menedzselni egy párkapcsolat kezdetét? 

Gábor:   Gyakori hiba az, hogy az első szex után szerelembe esnek az emberek, és onnantól kezdve azt hiszik, hogy csak a boldogság vár rájuk, fejest ugranak a kapcsolatba és előreszaladnak. Nem élik meg a pillanatot, a másik megismerését, és ennek gyors kiégés a vége. Hiányoznak a közösen megélt élmények az élet különböző területein. Úgy vélik, hogy ott a szerelem, jó a szex, és ezzel bele is sodródtak a kapcsolatba. Időt kell adni a párkapcsolatnak, hogy kiforrja magát.

Az is tény, hogy az emberek már nem akarják megjavítani a dolgokat, hanem kidobják és lecserélik azokat. Ez van a tárgyakkal, autókkal, de a párkapcsolatokkal is. A sok cserének viszont óhatatlanul elértéktelenedés a következménye és egyfajta befásultság, amikor már nincs is kedve az embereknek új kapcsolatba kezdeni.

Mi a tapasztalatod, mennyire hozható vissza a válságba került kapcsolat a szakadék széléről?

Gábor:   Ha a szándék mindkét fél részéről megvan, és hajlandóak ránézni bizonyos dolgokra a párkapcsolat működésében, akkor visszahozható még a szakadékból is. 

Előzmény: Az interjúsorozat 1. részét itt olvashatod: 
http://hajraegeszseg.hu/cikk/2015-04-30/tabuk-nelkul-a-parkapcsolatokrol-interju-pilat-gaborral-1-resz

Jövő héten az interjúsorozat 3. részében arról olvashatnak majd, hogy létezik-e a Nagy Ő, és hogy miként lehet a gyerekeket tudatosan nevelni a párválasztásra. Tartsanak velünk továbbra is! 
Gábor facebook oldalát itt találjátok meg: https://www.facebook.com/tabuk.nelkul.a.parkapcsolatrol

Vegyél részt Pilát Gábor előadásán Debrecenben! Téma: Szakítás és újrakezdés. 
Bővebb információ és jelentkezés: http://www.pilatgabor.hu/esti-eloadas-sorozat-regisztracio/

 

Fotó: Pixabay.com
 

Munkahelyi motiváció?

Minden vezető sikeres cégre és lelkes munkatársakra vágyik, akik szakmailag kiválóak és minden nap a legjobb formájukat hozzák. A valóság azonban nem ilyen egyszerű. Még a legjobbnak tűnő munkatárs esetében sem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy ugyanolyan teljesítményt nyújt napról-napra, és mindig maximálisan eltökélt. Jó hír, hogy vezetőként nagyban befolyásolhatjuk, hogy egy dolgozó mennyire tudja és akarja kihasználni tehetségét! Lássuk, hogyan!

Mondj búcsút a megfelelési kényszernek!

A megfelelési kényszer egy olyan érzés, amikor valaki folyamatosan igyekszik megfelelni saját vagy mások elvárásainak. Ez lehet saját belső kényszer, társadalmi nyomás, munkahelyi elvárás. A megfelelési kényszer stresszt és szorongást okozhat. Ha Önök is azok közé tartoznak, akik szeretnének mindenkinek megfelelni, akkor érdemes elolvasniuk cikkünket.

A féltékenység okai és jelei

A féltékenység egyike a normális és alapvető érzelmeinknek, mégsem szeretjük beismerni, sőt, tagadjuk is. Pedig mindenki érzett már féltékenységet, akár a testvérével vagy szüleivel szemben, mégis a párkapcsolatokat képes a legnagyobb mértékben megmérgezni ez az érzelem. Miből fakadhat a féltékenység, melyek a kiváltó okok és hogyan tudunk megbirkózni vele?

Vágyódás az elérhetetlenre

Egyszer mindannyiunk életében előfordul, hogy olyasvalaki, vagy olyasvalami iránt érzünk vonzalmat, aki és ami biztosan felforgatná az életünket. A főnökünk, a legjobb barátunk ismerőse, exe, vagy valamilyen materiális tárgyi dolog is lehet. Mindannyian ebbe a bizonyos „tiltott gyümölcs” kategóriába tartoznak: az ábrándozás csábító lehet, a következmények azonban már kevésbé. De mihez kezdhetünk ezekkel az érzésekkel? Hogyan lehet ezen érzelmeket újból és újból megélni, valamint kezelni?

Flegmatikus személyiség jellemzői

A flegmatikus személyiség konfliktuskerülő, nyugalmas, rohanástól és feszültségektől mentes életmódot folytat, s mindent elkövet azért, hogy ezt meg is őrizze. Soha nem száll szembe senkivel, egyszerűen csak úgy alakítja az életét, ahogy az neki jó legyen.