Menü

Fogápolás: nem lehet elég korán kezdeni

A fogzás „izgalmainak” átélése után is fontos, hogy a szülők odafigyeljenek a gyermekeik szájhigiéniájára. Miután elmúlnak a tejfogak előbukkanásának izgalmai, valamint kellemetlenségei, sem szabad megfeledkezni a gyerekek fogainak állapotáról. A tejfogak szuvasodása komoly probléma, melyet szülői odafigyeléssel meg lehet előzni.

Már az egészen pici babák fogai is szuvasodni kezdhetnek, főként a cumisüvegből fogyasztott cukortartalmú italok miatt. A szakemberek ezért tanácsolják, hogy lehetőleg ne hagyjuk kisbabánkat a „cumisüvegen” elaludni. Érdemes hanyagolni az olyan cumisüvegek használatát, melyekből úgy tud inni a baba, hogy nem fejt ki szívóerőt. A tejfogak szuvasodása egyébként elsősorban a felső metszőfogakat és az őrlőfogak barázdáit érinti.

A tejfogak szuvasodása nem csak esztétikai probléma, mely a maradandó fogak áttörésével elmúlik.

A megfelelő szájápolásra a szülőknek kell megtanítani a gyerekeket, melyet nem lehet elég korán kezdeni. A szülő szájhigiéniája eleve meghatározó, főleg az anyáé. Ráadásul a szülői példa, mint minden másban, a fogápolásban is elsődleges. A következő feladat a fogmosás technikájának elsajátítása. Kezdetben a fogmosás főként arra jó, hogy a gyerek számára ez is rutinná, szokássá váljon. Később egyre fontosabb a megfelelő gyakorlat elsajátítása, körülbelül 4 éves korig érdemes a fogmosást a szülőnek végeznie, vagy legalább felügyelnie azt. Később fokozatosan meg kell tanítani a gyerekeket az önálló és alapos fogmosásra.

A fogak épségének megőrzésében a megfelelő fogmosás mellett a megfelelő étrend is szerepet játszik. Azt mindenki tudja, hogy a cukros ételek fogyasztása növeli a fogszuvasodás kockázatát. De emellett azt is fontos tudni, hogy olyan egészséges nassolni valók segítségével, mint a répa, alma sokat tehetünk fogaink állapotáért. Nemcsak azért, mert ezek az ételek nem károsak, hanem azért is mert a a rostban gazdag ételek fogyasztása segíti a fogak öntisztulását, és erősíti a rágóizmokat.

A megfelelő otthoni szájhigiénia betartására már a kezdetektől fogva szoktatni, illetve tanítani kell a gyerekeket, lehetőleg játékos módon.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.