Menü

TBC: Biztonságban vagyunk, de figyelnünk kell

  • Dátum: 2016.04.11., 12:27

A TBC egy, Európában ma már szerencsére ritka, ám potenciálisan veszélyes fertőző betegség, amelyet folyamatosan kontroll alatt kell tartani.

Magyarország remekül áll a tuberkulózis (TBC) elleni küzdelemben, de a betegség visszaszorulása szervezett és kemény munka eredménye, ráadásul ez a feladat ma is folyamatos, nem állhat le.

Nézzük, mit ír a Wikipédia a magyarul gümőkórnak is nevezett betegségről! „A gümőkór vagy tuberkulózis (tbc) (tuberculosis) egy olyan fertőző betegség, melyet a Mycobacterium tuberculosis baktérium okoz, és ami leggyakrabban a tüdőt támadja meg (pulmonáris tbc), de megtámadhatja a központi idegrendszert agyhártyagyulladást (meningitis tuberculosa) okozva, a nyirokrendszert és a vérkeringést is, szintén érintettek lehetnek az ivarszervek, húgyutak, csontok, ízületek, és még a bőr felülete is, azaz gyakorlatilag majdnem minden szerv és szervrendszer. A pulmonáris (tüdőt támadó) tbc-s beteg tüdejében gümők keletkeznek. A gümő a latin tuberculum fordítása. Innen jön a gümőkór név. A gümők megakadályozzák a normális tüdőfunkciót, emellett bizonyos káros (toxicus) anyagokkal árasztják el a szervezetet.” (forrás: www.wikipedia.hu)

A TBC tehát egy nagyon komoly megbetegedés, veszélyeiről elég csak annyit mondani, hogy bő száz évvel ezelőtt a halálesetek egynegyedét ez a fertőzés okozta hazánkban. A kórokozót egyébként 1882. március 24-én azonosították, s ez a nap ma a tuberkulózis elleni harc világnapja. Az időben előrehaladva az orvostudomány egyre inkább nyerésre áll a betegséggel szemben, ugyanakkor tudni kell, hogy Afrikában és Ázsiában még ma is sok ember halálát okozza a TBC.

A betegség visszaszorulása nem jelenti azt, hogy ne kelljen védekezni ellene folyamatosan. Ebben a küzdelemben a megelőzés, azaz a védőoltás mellett a rendszeres tüdőszűrés is fontos szerepet kap. A honi rendszer hatékonyan működik, amit jól mutat, hogy nálunk minimális az előfordulás, miközben több szomszédos országról sajnos ez nem mondható el.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.