Menü

Milyen egyéb veszélyt rejt még a dohányzás?

  • Dátum: 2017.04.30., 20:38

Ismert a veszély, amit a passzív dohányzás okoz a növekvő gyermeknek és a még meg nem születetteknek, most azonban még egy pont került fel a listára. A dohányzáshoz köthető bizonyos genetikai változásokat összefüggésbe hoztak a gyermekkorban kialakuló daganat egyik fajtájával, mégpedig az akut limfoblasztos leukémiával (ALL).

Ha a leukémiás sejtekben megfigyeljük a dohány toxinjai által okozott változásokat, látni fogjuk, hogy ezek a változások – például bizonyos gének egyes szakaszai kiesnek – nem öröklődnek a szülőktől. A változások a gyermekek immunsejtjeiben jönnek létre, így a legfontosabb, hogy a gyermek az anya hasában eltöltött idő alatt és közvetlenül utána ne legyen kitéve dohányfüstnek.

A kutatók által megvizsgált minták kétharmadából hiányzott a nyolcból legalább egy génszakasz, amely az ALL-es páciensek többségére jellemző. Ez a „génszakasz hiány” sokkal általánosabban előfordult azoknál a gyerekeknél, akiknek az édesanyja a terhesség során vagy a születésük után dohányzott.

A tudósok egy arányszámot is meghatároztak. E szerint, ha valaki a terhesség alatt napi öt darab cigarettát szív, a „génszakasz hiányok” vagy tudományos nevükön deléciók előfordulási aránya 22%-kal nő. Ugyanez a mennyiségű cigaretta a szoptatás időszakában 74%-kal emeli meg a deléciók előfordulási gyakoriságát. A fogamzás előtti időszakban elszívott napi öt szál cigaretta is jelentős szereppel bírt, ekkor a deléciók 7-8%-kal gyakrabban fordultak elő.

A kockázatokat akkor csökkenthetjük le a legjobban, ha egy az egyben kiiktatjuk a dohányzást az életünkből.

Forrás: www.foxnews.com

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.