Menü

Alkalmazkodás az elkerülhetetlen változásokhoz

  • Dátum: 2017.06.12., 19:38

Az alábbiakban 10 módot ismertetünk, hogy képesek legyünk rugalmasságot, stressz tűrő képességet, ellenálló képességet kialakítani magunkban az azt igénylő helyzetekben!

1. Építsünk kapcsolatokat!

A családtagokkal, barátokkal és másokkal kialakított jó kapcsolat ápolása nagyon fontos. Elfogadhatjuk a segítségüket, a törődésüket, a támogatásukat. Meghallgatnak minket, ez segíthet rugalmasságunk építésében. Néhányan úgy gondolják, ha különféle közösségekhez tartoznak, például civil csoportokhoz, hitszervezetekhez vagy más helyi szerveződésekhez, azzal szociális támogatáshoz juthatnak, és visszanyerhetik a reményt. Ha másokat segítünk nehéz időszakaik során, azzal magunkon is segíthetünk.

2. Ne gondoljunk krízisként a leküzdhetetlen problémákra!

Nem változtathatjuk meg a tényt, hogy stresszes események márpedig történnek, azon viszont változtathatunk, ahogy ezeket a helyzeteket értelmezzük. Megvan a lehetőségünk, hogy megválasszuk, hogyan reagálunk. Ilyenkor egy kicsit nézzünk a jelen mögé, gondoljunk arra, hogy a jövőbeli körülmények egy kicsit jobbak lesznek. Figyeljünk minden apró változásra, amivel kicsit jobb érzést érünk el saját magunkban. Ezzel segíthetjük magunkat a nehézségek leküzdése során.

3. Fogadjuk el, hogy a változás az élet része!

Bizonyos célok a különböző helyzetek eredményei miatt már nem megvalósíthatóak. Ha elfogadjuk azokat a körülményeket, amelyeken nem tudunk változtatni, az segít minket, hogy arra koncentráljunk, amire hatással lehetünk.

4. Kövessük a céljainkat!

Keressünk néhány reális célt! Csináljunk valamit rendszeresen, még akkor is, ha ez nagyobb teljesítményt kíván meg tőlünk. Ez segíthet minket abban, hogy a céljaink irányába tegyünk lépéseket. Ahelyett, hogy olyan feladatokra áldoznánk az időnket, amelyek elérhetetlennek tűnnek, kérdezzük meg magunktól: „Mi az az egy dolog, amit véghezvihetek annak érdekében, hogy egy lépést tegyek előre abba az irányba, amerre haladni szeretnék?”

5. Cselekedeteink döntő hatással bírjanak!

Tegyük oda magunkat! Ez egy jobb módszer, mintha teljesen elzárnánk magunkat a problémáktól és a stressztől, és csak arra várnánk, hogy megszűnjenek.

6. Keressünk lehetőségeket, hogy kibontakozhassunk!

Az emberek gyakran tudnak meg újabb és újabb dolgokat saját magukról. Sokszor ez egy olyan helyzetben kerül elő, amikor valamilyen veszteséggel próbálnak éppen megküzdeni. Sokan számoltak be arról, hogy a tragédiák és viszontagságok idején sokkal jobb kapcsolatokat ápoltak, erősnek érezték magukat – még ha sebezhetőek is voltak -, megnövekedett az önértékelésük, és többre értékelték az életet.

7. Tápláljuk a pozitív énszemléletet!

Ha tápláljuk a magabiztosságra való képességünket, hogy megoldjuk a problémáinkat, és bízunk az ösztöneinkben, könnyebb felépíteni a változásokhoz szükséges rugalmasságunkat.

8. Tartsuk szem előtt a dolgokat!

Még amikor fájdalmas dolgokkal is szembesülünk, próbáljuk a stresszel teli helyzetet szélesebb kontextusban értelmezni, és gondolkodjunk hosszú távon.

9. Tartsuk meg a reményteli szemléletmódot!

Az optimista szemlélet képessé tesz minket arra, hogy azokat a pozitív dolgokat várjuk, amik történni fognak velünk az életben. Próbáljuk meg vizualizálni, mi az, amit szeretnénk ahelyett, hogy azon aggódunk, amitől félünk.

10. Vigyázzunk magunkra!

Figyeljünk a saját szükségleteinkre, igényeinkre és érzéseinkre. Élvezzük a tevékenységeket, amelyek lekötnek és kikapcsolnak minket. Mozogjunk rendszeresen. Ha figyelünk magunkra, segítünk az elménknek és a testünknek, hogy képesek legyenek megküzdeni a rugalmasságot és ellenálló vagy stressztűrő képességet igénylő szituációkkal.

Más módok is vannak!

Sokan például leírják a traumával vagy más nehéz eseménnyel kapcsolatos legmélyebb gondolataikat és érzéseiket egy papírra vagy füzetbe. A meditáció, illetve különböző spirituális gyakorlatok is segíthetnek, hogy visszanyerjük a reményt. A kulcs az, hogy megtaláljuk a saját helyzetünkben jól működő módszereket. Ez mind része az egyéni stratégiánknak, hogy tápláljuk rugalmasságunkat és stressz tűrésünket.

Forrás: http://psychprofessionals.com.au

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?

Cotard-szindróma, amikor azt hiszed, hogy meghaltál

Sajnos nagyon sok pszichiátriai betegséget ismerhetünk, és ezeket csak erősíti a jelenlegi felgyorsult világi élet. Van egy, ami az egyik legritkább betegség, amelyben a beteg azt hiszi, hogy halottak és körülöttük lévő világ nem is létezik.