Menü

Milyen a jó természetgyógyász?

Neked mi jut eszedbe a természetgyógyász szó hallatán? Egy cserzett arcú nénike, aki gyógynövényeket gyűjt, szárít, teákat kever, és mindenkinek azokat ajánlja? Esetleg egy lepelbe burkolózó különc? Nem is tévedhetnél nagyobbat! Magyarországon szigorúan szabályozott, hogy ki lehet természetgyógyász. Sokszor pont az ezen sztereotípiáknak megfelelő gyógyítók követik el a kuruzslás vétségét. Lássuk csak, kiket nevezhetünk hivatalosan természetgyógyásznak!

Magyarországon a természetgyógyászoknak először az Egészségügyi Továbbképző Intézetben vizsgázniuk kell természetgyógyászati alapmodulból (az összes természetgyógyászati ág alapszintű ismeretéről, a működés hivatalos módjáról, kötelezettségekről, a jogi, és az etikai, erkölcsi vonatkozásokról). Továbbá egészségügyi alapmodul vizsgát is kell tenniük (anatómia, élettan körülbelül egészségügyi érettségi-szintű ismerete) A két alapmodul után kezdheti tanulni az általa választott szakágat (pl. életmód-tanácsadó és terapeuta, kineziológus, fitoterapeuta, fülakupunktúrás addiktológus, stb.) Az adott szakmából tett vizsga után nevezheti magát az ember természetgyógyásznak. Vannak orvosi diplomához kötött, és attól független szakágak is, de csak érettségi vizsgával lehet már az alapmodulokat is letenni. A természetgyógyászokat az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara tartja nyilván.

Ha tehát végzett természetgyógyászhoz fordulunk, biztosak lehetünk benne, hogy egészségügyi problémáink figyelembevételével hoz majd döntést, arról, hogy kompetens-e az adott probléma megoldásában, és szükség esetén tanácsot adhat, hogy melyik szakág képviselőit válasszuk. Sokszor figyelnünk kell, mert sokan hívják magukat pl életmód-tanácsadónak, akiknek valójában ilyen végzettségük nincs, de edzőként életmódbeli tanácsokat is adnak. Olyan is van (bár lényegesen kevesebb), aki gyógynövényterápiát ajánl végzettség nélkül, a sokéves családi és saját tapasztalatai alapján (füves asszonyok, füves emberek). Sokszor ők hasznos tanácsokkal szolgálnak, de az alapvető természetgyógyászati és egészségügyi tanulmányok hiányában nincs átfogó rálátásuk a természetgyógyászatra, nem beszélve esetleg az emberi test működéséről.

A jó természetgyógyász mentes az omnipotencia vágyától, nem hiszi, hogy mindent meg tud oldani, illetve, hogy mindent neki kellene megoldani. Ne legyünk bizalmatlanok, ha esetleg valamire nem tud válaszolni, vagy ha kollégát ajánl inkább maga helyett! Nem arról van szó, hogy velünk nem akar foglalkozni, hanem saját dicsősége és anyagi haszna helyett ilyen módon igyekszik a legjobb tudása szerint szolgálni egészségünket. Természetgyógyász elméletileg sosem mondhatja, hogy gyógyít. Sajnos sokszor pont azok a kuruzslók, akik magabiztosan állítják, meg tudnak minket gyógyítani.

Következő cikkeinkben sorra vesszük a különböző természetgyógyászati ágakat, hogy tudjuk, az orvosokon kívül kihez fordulhatunk problémáinkkal.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.