Menü

Holisztikus szemlélet a pajzsmirigybetegség kezelésében

  • Dátum: 2021.04.20., 03:55
  • Martinka Dia
  • képek:pixabay.com

Amikor azon gondolkoztam, milyen témában írjak ma, adta a választ az, hogy már harmadszor válaszoltam egy idősebb hölgynek a közösségi oldalon, arra vonatkozóan, hogy miért ne egyen egy pajzsmirigybeteg mogyorót és szóját és még mi mindent ne csináljon. Nagyon sok jó endokrinológus van, de kevés orvos nézi a szervezetet teljes egészében és mondja el összetetten a kezelést. Sajnos még mindig sokan csak a tüneteket kezelik, holisztikus szemlélet helyett.

Amikor 7 éve pajzsmirigy alulműködő lettem, körülbelül annyit tudtam a betegségről, hogy ezzel van, aki fogy és van, aki meg hízik, na én az utóbbi csoportba tartozom. Azonban az, hogy nem hízom és jól vagyok, kisebb részben köszönhető az orvosi kezelésnek és nagyobb részben a betegség tanulmányozásának, utána olvasásának, étrendi javaslatok, ellenjavallatok figyelembevételének és betartásának. NEM a google az orvosunk, de tény és való, a világháló bővelkedik leírásokban, tanulmányokban, kutatásokban, javaslatokban, melyeket érdemes alaposan elolvasni.

A holisztikus szemlélet lényege, hogy ne csak a tüneteket gyógyítsuk, ne azokat akarjuk megszüntetni gyógyszeres kezeléssel, hanem az igazi okokat tárjuk fel és a teljes testi, lelki és szociális jólét legyen a cél. Holisztikusan gondolkodó gyógyítók egységként kezelik a testet és a lelket: azt állítják, hogy minden betegségnek van pszichés és szomatikus vonatkozása is.

Ami az étrendi ajánlást illeti, az étrendkiegészítők (jód-kivéve autoimmun betegség, cink, vas, omega 3, D vitamin, szelén) mellett lehet alkalmazni gyógygombákat, gyógyteákat, tinktúrákat (pl.galajtea és tinktúra), törekedni lehet a pajzsmirigyet gyógyító ételek fogyasztására.

Kerülni érdemes a tejet, szóját, mogyorót, keresztes virágúakat (golyvaképzők, akadályozzák a jód felszívódását), a mesterséges édesítőszereket, a cukrot, finomított szénhidrátokat és az alkoholt, s érdemes megvizsgáltatni egy esetleges gluténérzékenységet, társbetegségként PCOS-t, inzulinrezisztenciát.

A tünetek kezelése azonban sosem elegendő, a teendők sora ezzel nem érhet véget, szükséges a lélek gyógyítása is, a stressz csökkentése. Sok pajzsmirigy betegnek a mellékveséje sem működik jól és a kortizolszintjük sem megfelelő. (kortizol=stresszhormon. A szerk.) A krónikus stressz megemeli a kortizol szintet, amely idővel túlterheli a pajzsmirigy hormonokat, ezért végül pajzsmirigy alulműködés alakul ki.

Nem hagyhatjuk ki a mozgás fontosságát sem, mely már elcsépeltnek tűnhet, azhonban számos pozitív hatása, hozadéka van, ami miatt minden életmódváltást rendszeres sporttal egészítünk ki.

Bármilyen betegségről beszélünk, ne becsüljük alá a pszichoszomatikus megközelítést, a holisztikus szemléletet. Soha nem csak egy szervünk, hanem az egész testünk beteg, s a gyógyításnak is ilyen hozzáállással kell kezdődnie.

Martinka Dia

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.