Sokoldalú B-vitamin
- Dátum: 2013.02.26., 19:44
A B-vitaminok legnagyobb szerepüket testünk energiájának szolgáltatásában, a zsír- és fehérje-anyagcsere lebonyolításában játsszák. Létük fontos továbbá az idegrendszer, az emésztőrendszer és az izmok megfelelő működéséhez. Hatásait továbbá a máj, a bőr és a haj hasznosítja.
A B-vitaminok vízben oldódó vitaminok, melyeket változatos táplálkozás útján pótolhatunk. Miután azonban nem fordulnak elő egyesével a természetben - amelyek számos közös tulajdonsággal rendelkeznek -, gyakran B-vitamin-komplex tabletta formájában is kaphatóak.
A B-vitaminok fajtái:
• B1-vitamin (tiamin)
• B2-vitamin (riboflavin)
• B3-vitamin (niacin)
• B5-vitamin (pantoténsav)
• B6-vitamin (piridoxin)
• B7-vitamin (biotin)
• B9-vitamin (folsav)
• B12-vitamin (kobalamin)
• kolin
• inozit
• PABA (para-amino-benzoesav)
Forrásuk a teljes kiőrlésű gabonák
B-vitaminok találhatóak a májban és a teljes kiőrlésű gabonafélékben. Pontosabban a gabonacsírákban és a maghéjakban, valamint a rizsben és melaszban. Egy gramm teljes kiőrlésű gabona például 3,5 mikrogramm B1-vitamint tartalmaz, míg ugyanennyi fehér liszt mindössze 0,8 mikrogrammot. Ez a rossz arány a többi B-vitamin esetében is hasonló. Részben ennek köszönhető, hogy nem tengenek túl bennünk, de sokoldalú táplálkozással a hiány könnyen elkerülhető.
Néhány B-vitamin és hiánytüneteik
A B1-vitamin hiány kezdeti tünetei gyengeség, hányinger, étvágytalanság, súlyosabb esetben izomgyengeség, és akár sokideggyulladás is előfordulhat, mely szív- és érrendszeri tünetekkel társulhat.
Beriberi
Szintén a B1 vitamin hiánya okozhatja a beriberi nevű betegséget, melynek tünetei a szív-, az ideg-, az izom-, és az emésztőrendszerre is kihatnak. Késői, súlyos tünetei közé tartozik az izomsorvadás és az idegbénulás. A Távol-Keleten még ma is előfordul a betegség, Indonéziában a szegényebb családok 2/3-ban jellemző.
A B2-vitamin
A B2-vitamin, más néven riboflavin a sejtek oxidatív anyagcseréjében vesz részt. Szerepe leginkább a nyálkahártya épségének megőrzésében, a szénhidrátok anyagcseréjében és a zsírsavak lebontásában van.
Hiánytünetei a repedezett ajak, a száj nyálkahártyájának gyulladása, súlyosabb esetben pedig bőrgyulladás alakulhat ki.
A B6-vitamin
A piridoxin, azaz a B6-vitamin az idegsejt és a hámszövet működését szabályozza. Hatását e mellett az aminosavak anyagcseréjében és a fehérjék lebontásában érezteti.
Hiánya leginkább az agy és az idegrendszer működését érinti. A tünetek között hányás, hasmenés, görcsös rohamok, a bőr elváltozása is megtalálhatóak.
A B-vitamin hiányától az alkoholbetegek a leginkább veszélyeztetettek, az alkohol lebontásához ugyanis a szervezetnek nagyobb B-vitamin mennyiségre van szüksége.
Kapcsolódó cikkünk:
D-vitamint mindenkinek!
Fotó: sxc.hu
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Az acerola jótékony hatásai
Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.