Menü

Erőszak és „mézeshetek”

  • Dátum: 2013.03.09., 07:35

A családon belüli erőszak leggyakrabban nők és gyerekek ellen irányul, de talán kevesen gondolnánk arra, hogy idős, beteg és fogyatékkal élőket is érint.

Súlyos tévhit, hogy gyakran csak a komoly fizikai bántalmazásokra koncentrálunk, az erőszak sok formát ölthet, lehet például lelki, szóbeli, gazdasági, ezek mindegyike sérülést jelent a bántalmazott számára.

Az erőszak egy tanult viselkedés, nem bántalmazónak születünk. A látott és tapasztalt modellek egy cselekvési stratégia példájaként ivódhatnak belénk, ami azt jelenti, hogy nem feltétlenül, de nagyobb eséllyel lesz a bántalmazott gyermekből felnőttként bántalmazó. A nők elleni erőszak alapja a szexizmus, mely szerint a nők születésüktől fogva alacsonyabb rendűek, mint a férfiak. A társadalom jól körülhatárolja a nemi szerepeket, például, hogy a férfi a felelős az anyagi biztonságért, ezért ő az úr a házban. Azt is számos csatornán sulykolják, hogy a nők akárcsak a gyerekek irányításra szorulnak. A nők is megtanulják a szerepüket, azt, hogy az ő feladatuk a férfi boldoggá tétele. Ha például egy férfi sikertelen az élet számos területén, a munkahelyén gyakran szembesül lealacsonyító bánásmóddal, a felgyülemlett frusztrációt haza érve csökkentheti egy felsőbbrendű szerep megélésével, amely erőszakkal párosul.

Fontos tudni, hogy a párkapcsolati erőszak legfőbb tulajdonsága a ciklikusság, szakaszok követik egymást. Az első időszak, amikor felgyülemlik az erőszak, a stressz, a frusztráció, ezt követi az erőszak kitörés, amelyet az úgy nevezett „mézeshetek” zárnak. Az erőszakot általában mindig követi a megbánás, a bántalmazó ilyenkor apróbb kedveskedésekkel töri meg végleg a nő ellenelállását, hiszen amikor olyan súlyossá válik, a helyzet talán már képes lenne a bántalmazott arra, hogy elmenjen, de a „mézeshetek” megtörik elszántságát. Gyakori kérdés, hogy „miét maradnak a bántalmazott nők?”. Erre különböző válaszok lehetségesek, sokszor a gyerekek miatt, akik szintén bántalmazottak és a nő nem akarja magukra hagyni őket. Az alacsony önértékelés is oka lehet, gyakran hangzik válaszként: „úgysem találnék jobbat”. A Stockholm- szindróma nemcsak a fogva tartottakat érinti, hanem a családon belüli erőszak áldozatait is. Ilyenkor a bántalmazott annyira azonosul a bántalmazóval, hogy képtelen elhagyni őt.

A családon belüli erőszak nemcsak a nőket érinti, de kutatások szerint a nők elleni erőszakos bűncselekmények 22%-át partnerük vagy volt partnerük követte el, ezért kiemelten fontos, hogy ne hunyjunk szemet felette. Ráadásul általában ahol a nőt erőszak éri a családon belül, ott a gyerekek is bántalmazottak. Még egy megdöbbentő adat (a NANE Egyesület kiadványából) minden ötödik nő olyan családban nőtt fel, ahol az apja verte az anyját.

Általában a testi bántalmazás, amit „kézzel foghatóbbnak” tekintünk, rendőrségi eljárás is ilyen esetekben indul. Pedig, ha észrevennénk, hogy az erőszaknak számos fajtája létezhet családon belüli, megdöbbennénk, milyen sokakat érint. Itt van például a gazdasági erőszak, ami az jelenti, hogy egy férfi nem engedi dolgozni, pénzt keresni a nőt, elszigeteli teljesen, hogy ez által kiszolgáltatottá tegye, az anyagi függőség miatt uralkodhat kénye- kedve szerint.

Összességében ez a téma kevesebbet van napirenden ahhoz képest, mint amekkora részét érinti a társadalomnak. Ez nem véletlen, hiszen maga a társadalmi berendezkedés is alapjául szolgál az „alacsonyabb rendű” csoportok ellen irányuló erőszaknak. Egy egészséges párkapcsolatban a nemi szerepek nem a hatalom egyenlőtlen elosztása mentén értelmeződnek, mindkét félnek rendelkeznie kell önállósággal. Az erőszakmentes családban nincs helye fenyegetésnek, beteges féltékenykedésnek, elszigetelésnek, uralkodásnak, zsarolásnak, nemi erőszaknak, és testi-lelki bántalmazásnak.

Fotó: sxc.hu

Korai zenei nevelés fontossága

Születésünktől kezdve megvan az a képességünk, hogy észleljük a dolgok zeneiségét. Sőt, ez a képességünk segít minél hamarabb megérteni a világ történéseit. Talán nem is olyan véletlen, hogy összehangolódásnak nevezzük az újszülöttekkel való kezdeti összecsiszolódást. Számukra még ez az elsődleges információforrás, és ennek további támogatása a fejlődési területek mindegyikére pozitív hatással lesz.

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.