Menü

A baba nem játék!

  • Dátum: 2013.03.11., 10:11

Előbb utóbb egy tartós kapcsolatban előkerül a szó a gyermekvállalásról. Mindenki másképp éli ezt meg, mind a férfi, mind a nő.
Általában a nőknél indul el előbb a folyamat, ketyeg a biológiai óra. De ijedtségből és a kor miatt nem szabad gyermeket vállalni. Csak az aziránti félelmünkből, hogy kifutunk az időből vagy, hogy később már nem lesz esélyünk, nem leszünk olyan egészségügyi állapotban, esetleg anyagi helyzetben.

Ha már a megfelelő partnert megtaláltuk, kérdezzük meg, az ő véleményét is a dologról. Nyilván egy jól működő párkapcsolatban ez nem is lenne kérdés, hogy megbeszéljük partnerünkkel, de jobb tisztázni a dolgot, minthogy egymagunk elhatározzuk, hogy márpedig teherbe esünk, miközben esetleg a másik fél még nem érzi, hogy eljött az ideje.

Amikor arra gondolunk, hogy milyen jó lenne egy baba, játszani vele, tutujgatni, altatni, bele kell gondolnunk abba is, hogy nem csak egy játék. Egész életre szól neki is, nekünk is. Felelősséget vállalunk érte, nem lehet csak úgy lerakni a sarokba, ha már meguntuk vagy nincs kedvünk/türelmünk foglalkozni tovább vele. Anyagi szempontokat is figyelembe kell venni, de az érzelmi biztonság is nagyon fontos. Ha nem bízunk 100 %-ig a partnerünkben, inkább beszéljük meg vele egyértelműen problémáinkat, milyen gondjaink vannak a kapcsolatunkkal, és ha mindent tisztáztunk, utána vágjunk bele a gyermekvállalásba, hiszen ha ezek a problémák megoldatlanok maradnak, a későbbiekben csak halmozódni fognak és el is mérgesedhetnek, ekkor pedig már nem jó, ha esetleg a gyermek issza meg a levét.

Érdemes azon is elgondolkodni, hogy a gyerekkel nem csak játszani kell, vagy élvezni a társaságát, hanem bizony tisztába kell tenni, etetni, éjszaka közepén, ha sír, felkelni hozzá. Ha ezeket a feladatokat is figyelembe véve, még mindig rendületlenül és határozottan szeretnénk, az érzelmi és anyagi biztonsága is adott, akkor vágjunk bele, rossz nem sülhet ki a dologból.

Fotó:
sxc.hu

Korai zenei nevelés fontossága

Születésünktől kezdve megvan az a képességünk, hogy észleljük a dolgok zeneiségét. Sőt, ez a képességünk segít minél hamarabb megérteni a világ történéseit. Talán nem is olyan véletlen, hogy összehangolódásnak nevezzük az újszülöttekkel való kezdeti összecsiszolódást. Számukra még ez az elsődleges információforrás, és ennek további támogatása a fejlődési területek mindegyikére pozitív hatással lesz.

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.