Menü

A baba első cipője

  • Dátum: 2013.03.13., 19:53

Gyorsan eljön az idő, amikor a kisbabánk feláll és megteszi az első, önálló lépéseit. A csecsemőből totyogó lesz. Az első lépések megtétele után érdemes beszerezni neki az első kiscipőt.

Földi-Szilvási Kata, gyerekruha öltözködési tanácsadó, a téma szakértője elmagyarázta, a legfontosabb, hogy ne siettessük a járás tanulást.

"A járni tanuló gyermek ízületei általában lazábbak, az izomtónus még nem megfelelő. Ha a kicsit többet állítják és járatják, mint amennyit önmagától járna és állna, túlterhelik a baba lábát. Ha a járást kézen fogva erőltetik, akkor máris megteremtik az egyik leggyakoribb szerzett lábbetegség, a lúdtalp kialakulásának lehetőségét. Ezért legyünk türelmesek, várjuk ki, hogy a bébi a saját ritmusában fejlődjön, hogy megérjen az önálló járásra. Vagyis a cipő viselést se erőltessük, amíg nem muszáj.

A baba talpát vastag zsírpárna borítja, a láb boltozata még nem alakult ki, ez majd a járás folyamán formálódik ki a lábizmok segítségével. Fontos a sarok helyzete is, gyakori, hogy a járás kezdeti időszakában a sarok befelé fordul, ám ezt idővel elnövi a baba, ha rendszeresen mozog és megfelelő cipőt vásárolunk neki."

A szakember kifejtette, a megfelelő babacipő talpa hajlékony, belül rugalmas borítású, az orra széles, a sarokrész stabil. A cipő anyaga legyen jól szellőző. Fontos a minőség, hiszen a nem megfelelően feldolgozott bőr irritációt, allergiát válthat ki a kicsinél. A cipő lehet tépőzáras, csatos, fűzős, a legfontosabb, hogy jól tartsa a baba lábát.Földi-Szilvási Kata elmondta még, mivel a lábnyomunk is egyedi, akár az ujjlenyomat, ezért a testvér cipőjét semmiképpen ne adjuk rá a kicsire. A tesó ugyanis biztosan másképp taposta ki a belső talprészt, amibe nem tud pontosan beilleszkedni a baba lába és ez komoly deformációkat okozhat később.

Csecsemőkorban 2-3 havonta változik a lábméret, a kisgyerekeknek évente 2-3 méretet nő, míg később, iskoláskorban évente már csak 1-2 méretet változik a láb.

Fotó:
sxc.hu

Korai zenei nevelés fontossága

Születésünktől kezdve megvan az a képességünk, hogy észleljük a dolgok zeneiségét. Sőt, ez a képességünk segít minél hamarabb megérteni a világ történéseit. Talán nem is olyan véletlen, hogy összehangolódásnak nevezzük az újszülöttekkel való kezdeti összecsiszolódást. Számukra még ez az elsődleges információforrás, és ennek további támogatása a fejlődési területek mindegyikére pozitív hatással lesz.

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.