Menü

Az anyatej fontossága

  • Dátum: 2013.04.10., 20:15

Az anyatej, és a minél tovább történő szoptatás fontosságát az orvosok és a védőnők is hangsúlyozzák. De talán nem árt tudnunk, hogy miért is olyan fontos az anyatej, és mit ad a babának.

Köztudott, hogy az anyatej a legideálisabb táplálék a bab számára, mivel olyan többek között immunanyagokat, antioxidánst, és gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmaz, amelyek révén a csecsemő bizonyítottan ellenállóbb lesz. Az anyatej ráadásul mindig friss, hőmérséklete ideális, és egyszerre táplál és folyadékot is pótol.

Hiába léteznek már mindenféle tápszerek a babák részére, még nem találtak fel olyan tápanyagot, amely hasonló tulajdonságokkal bír, mint az anyatej. Megismételhetetlen jellemzője, hogy teljes mértékig a babához alkalmazkodik, minőségileg és mennyiségileg is. A mennyiségi tényező arra vonatkozik értelemszerűen, hogy annyi anyatej termelődik, amennyire szüksége van a babának. Érdekes azonban, hogy minőségileg is alkalmazkodó, hiszen az anyatej termelődés már szülés előtt elkezdődik, és az előtejnek is nevezett tej más, mint a későbbi érett tej. Az előtej például előkészíti a baba szervezetét a táplálásra, enyhén hashajtóhatású is, amely segíti a magzatszurok ürülését. Az érett tej pedig ugyan kevesebb fehérjét tartalmaz már, de zsír- és cukortartalma nagyobb, ami a baba gyarapodásához és fejlődéséhez elengedhetetlen.

Az anyatej, szoptatás fontossága azonban lélektani szempontból is jelentős. A szoptatás rítusa a testi- lelki, anya- gyerek kapcsolat kialakulásában is meghatározó.
Ha szoptatunk érdemes odafigyelni étrendünkre, hiszen az általunk elfogyasztott ételek, felszívódást követően a babához is eljutnak az anyatejen keresztül. Leggyakrabban az anya által elfogyasztott tehéntej és tojás okoz allergiás tüneteket a babánál. Hasfájást okozhat a csecsemőknél a túlzott vagy kevés anyatej bevitel, tornával enyhíthetőek a tünetek.

A szakemberek azt mondják, hogy ideális esetben a szoptatás ideje legalább a baba fél éves koráig eltart, de minimum 3-4 hónapos korig ajánlatos. Négy hónapos kortól szokták ajánlani az idény gyümölcsök beillesztését a baba étrendjébe, de nagyon fontos a fokozatosság elve. Az is alapszabály, hogy hetente csak egy új gyümölccsel próbálkozzunk. De ez már a hozzátáplálás témája, amellyel részletesebben külön cikkben foglalkoztunk.

Fotó:
sxc.hu

Korai zenei nevelés fontossága

Születésünktől kezdve megvan az a képességünk, hogy észleljük a dolgok zeneiségét. Sőt, ez a képességünk segít minél hamarabb megérteni a világ történéseit. Talán nem is olyan véletlen, hogy összehangolódásnak nevezzük az újszülöttekkel való kezdeti összecsiszolódást. Számukra még ez az elsődleges információforrás, és ennek további támogatása a fejlődési területek mindegyikére pozitív hatással lesz.

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.