Menü

Vajúdás közben enyhítő masszázs

  • Dátum: 2013.04.21., 13:32

A vajúdás percei, órái sok kismamának elviselhetetlen fájdalmakat hoznak. Ennek enyhítésére néhány szülésznő szívesen alkalmaz masszázst. A masszázs a legősibb gyógyeljárások egyike. Pontosan nem tudjuk, ki alkalmazta először tudatosan, ám több ezer éve használják az emberek.

A rohanó, folyton nyüzsgő világunkban sokak számára kifejezett gyógyírt hoz, hiszen a masszázs alatt ellazulhatnak, megpihenhetnek, önmagukra figyelhetnek. A masszázs összességében kiválóan oldja a szorongás, a feszültség, a stressz okozta fej-, nyak- és háttájéki görcsöket, csomókat, és egyéb problémákat. Felpezsdíti a vérkeringést, s gyorsítja az anyagcserét, javítja a gerinctartást.
Az elmúlt években azonban nemcsak a hétköznapi ember számára ajánlott, hanem a szülészeteken is előszeretettel alkalmazzák, sőt a várandós édesanyáknál már a 12. héttől kezdve megfelelő mozdulatok esetén kifejezetten ajánlott.

Zahorák-Bogda Hajnalka, szülésznő és okleveles masszőr elmondta, a kismamákat higított illóolajokkal, semleges krémekkel kezelik, és sokkal óvatosabb, finomabb mozdulatokkal dolgoznak rajtuk, mint egyébként.
" A kismamákat, érthetően a pocakjuk miatt, tilos hason fekve masszírozni, még a kezdeti időszakban sem. Csakis oldalt fekvő helyzetben, esetleg ülve szabad a különböző izmokat átgyúrni. A háton lévő izomcsomókat is rendkívül óvatosan kell feloldani, a hátat, a csípőt, az oldalizmokat ugyancsak lágy, könnyed mozdulatokkal lazítjuk el. A lábakat szintén megdolgozhatjuk, ez különösen azoknak esik jól, akiknek a magnézium hiány miatt gyakorta begörcsöl. A pocakot simogatni, dögönyözni azonban szigorúan tilos, mert könnyen kellemetlen görcsöket okozhatunk ezzel. " hangsúlyozta a szakember.

A vajúdás, a szülés közben is lehet fájdalomcsillapító szándékkal masszázst alkalmazni. A szülésznő kitért rá, hogy az utolsó órákban, percekben az érintésnek, a simogatásnak fontos szerep jut. Főleg a deréknál és a keresztcsonti csípőtájékon kifejtett nyomás csökkentheti a fájdalmakat, enyhítheti a görcsöket. Akad, akinek az enyhébb simítás is elég és már ez is könnyebbséget okoz számára, míg mások komolyabb, erőteljesebb masszírozásnál tudnak csak levegőhöz jutni. Felfoghatjuk ezt jótékony hatású figyelem elterelésnek is, ami átsegítheti az anyukákat a legnehezebb pillanatokon.
" Apás szülésnél is szívesen ajánljuk az édesapáknak, hogy óvatosan masszírozzák meg a kedvesüket, hiszen így ők is aktív részesei lehetnek a szülésnek, nemcsak szemlélők maradnak " mondta a szülésznő.

Fotó:
sxc.hu

Korai zenei nevelés fontossága

Születésünktől kezdve megvan az a képességünk, hogy észleljük a dolgok zeneiségét. Sőt, ez a képességünk segít minél hamarabb megérteni a világ történéseit. Talán nem is olyan véletlen, hogy összehangolódásnak nevezzük az újszülöttekkel való kezdeti összecsiszolódást. Számukra még ez az elsődleges információforrás, és ennek további támogatása a fejlődési területek mindegyikére pozitív hatással lesz.

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.