Menü

A bringa karbantartása

  • Dátum: 2013.04.29., 12:43

Ha még nem vettük elő a bringánkat, akkor itt az idő, hiszen most már végleg beköszöntött a jó idő. Az első használat előtt azonban érdemes alaposan átvizsgálni, mert ezzel akár elkerülhetjük a baleseteket is és mindenképpen meghosszabbíthatjuk a bicajunk élettartamát.

Aki a hideg időben a garázsban, a pincében, esetleg a teraszon tartotta a kerékpárját, tehát nem használta rendszeresen, annak mindenképpen ajánlott egy alapos átvizsgálás. Első lépésként alaposan mossuk le, tisztítsuk meg a szerkezetet, lehetőleg mosószere vízzel, vgy autósamponnal. Kerüljük a magasnyomású tisztító, a sterimob használatát, inkább saját kézzel dolgozzunk, így nem tudunk kárt tenni a csapágyak tömítéseiben. A mosószert, a habot feltétlenül töröljük le a kerékpárról, a „fürdetés” után mindig töröljük szárazra.

Ezután kezdjük az átvizsgálást a kerekekkel és a gumikkal. Manapság a legtöbb gyártó már a gumikon jelzi, hogy pontosan mennyi az ideális nyomásérték (tól-ig). Ennek megfelelően pumpáljuk fel, azonban ha terepen használjuk, akkor valamivel puhábbra fújjuk, ha jobbára kerékpárúton tekerünk, akkor pedig a keményebb, a magasabb értéket válasszuk.A kerekek esetében figyeljük meg, hogy látunk-e benne nyolcast. Ha igen, akkor mindenképpen forduljunk szakemberhez, aki gyorsan orvosolni tudja a problémát.

Ellenőrizzük a csavarokat. Figyeljünk arra, hogy a túlhúzott csavar egyáltalán nem jó, s az olajozást sem szabad túlzásba vinni, hiszen extra kopást idézhet elő.Mindenképpen fontos átnézni a váltót, szétszedni a váltógörgőket, s ha ezt megtesszük, takarítsuk ki és olajozzuk meg őket.A láncot is alaposan takarítsuk le, a rozsda, a kopás nagy kárt tehet benne, így, ha erre utaló jeleket tapasztalunk, inkább cseréljük le. A láncszemeket gyakorlatilag kötelező szemeként beolajozni. A lánc nyúlását is kötelező megnézni, mert a megnyúlt lánc kikoptatja a fogaskereket.Próbáljuk ki a fékeket, nézzük meg, mennyire koptak el a fékpofák. Ez különösen fontos lépés, hiszen baleseteket előzhetünk meg egy esetleges fékpofa cserével.

Természetesen a lámpák tesztelését sem hagyhatjuk ki. Előfordulhat, hogy a téli pihenő alatt az elemek lemerültek, cseréljük ki őket - ebben az esetben se feledkezzünk meg a kötelező biztonságról.

Fotó:
sxc.hu

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.