Menü

Együtt, vagy külön - Szülők dilemmája: hol aludjon a kisbabánk?

  • Dátum: 2013.05.04., 11:51

Mielőtt világra jönne gyermekünk, komoly és megmásíthatatlan alapelveket fektetünk le a gyerekneveléssel, a szoptatással, táplálással, vagy a saját szobával kapcsolatban. Aztán megszületik a kicsi és minden borul, semmi sem úgy lesz, ahogy azt előzetesen kigondoltuk, vagy elterveztük.

A szülők számára az egyik legnagyobb dilemmát az okozza, hol aludjon az újszülött. Több eshetőség is ugye felmerülhet. Egyrészt aludhat külön szobában, saját ágyban, vagy egy légtérben a szülőkkel, de külön ágyban, esetleg a szülőkkel közösen egy ágyban. A baba megérkeztével mindenkinek magának kell eldöntenie, melyik verziót választja. Ne ítélkezzünk mások fölött, azért, mert esetleg nem a számunkra szimpatikus megoldást választja, egyik sem kegyetlen, nem is szigorú, csupán a szülők kényelméhez, elveihez igazodik.

A legtöbb szülő azt a variációt választja, hogy eleinte egy szobában, de külön ágyban alszanak a csöppséggel. A szoptató édesanyának különösen jó, ha olyan kiságyat sikerül beszerezni, amelynek a fekvőfelülete a szülők ágyához igazítható, így gyakorlatilag az anyuka csak odagurul a kisdedhez, fel se kell kelnie, s az etetés után mindenki durmolhat tovább. Amennyiben nem sikerül ilyen kiságyhoz hozzájutni, akkor valamivel macerásabban telnek az éjszakai szopizások, ám ez is egy kíméletes megoldás.

A szülők egy része kifejezetten tart attól, hogy külön szobában altassa az újszülöttet. Egyes kutatások szerint ez növeli a hirtelen bölcsőhalál kockázatát, azonban a modern kor embere már rendelkezik légzésfigyelővel, így gyakorlatilag minimálisra csökkent annak a veszélye, hogy nem veszik észre, ha a kicsivel valami baj van. Nyilván, akinek külön szobában alszik a csemetéje, annak számolnia kell azzal, hogy néhány hónapig bizony ingáznia kell a háló és a gyerekszoba között. Előfordulhat olyan is, amikor a kicsi nyugtalan, hogy az átlagosnál többször kell majd megtennie ezt az utat. Azonban, ha a gyerek már jól alszik, akkor a szülő is teljességgel ki tudja magát pihenni, kedve szerint nyújtózkodhat, forgolódhat. A külön szoba esetén gondoljunk arra is, hogy kényelmesen tudjuk megszoptatni, vagy megetetni a gyermeket, ezért helyezzünk el egy kényelmes fotelt, heverőt a baba szobájában. Fontos, hogy soha ne hagyjuk sírni egyedül az ágyban a babát, amint felsír, rögtön menjünk át hozzá.

Aki a közös családi ágyat választja, annak a legkönnyebb éjszaka megszopiztatni a babát. A kicsi számára nagyon fontos, főleg az első hetekben, az édesanya közelsége, ezért vele, vagy a mellén tud a legkönnyebben elaludni.

Akadnak azonban olyanok, akik képtelenek nyugodtan pihenni éjszaka a baba szuszogását, mocorgását hallva, így azok egyáltalán ne szégyelljék maguknak, vagy a külvilágnak bevallani, hogy képtelenek a picivel egy ágyban aludni, hiába is szerették volna korábban. Mindenki olyan variációt válasszon, ami számára, a habitusának, az elveinek a legmegfelelőbb és ne tévessze senki szem elől azt sem, nemcsak a babának, hanem a szülőknek is szüksége van a pihentető alvásra.

Fotó:
sxc.hu

Korai zenei nevelés fontossága

Születésünktől kezdve megvan az a képességünk, hogy észleljük a dolgok zeneiségét. Sőt, ez a képességünk segít minél hamarabb megérteni a világ történéseit. Talán nem is olyan véletlen, hogy összehangolódásnak nevezzük az újszülöttekkel való kezdeti összecsiszolódást. Számukra még ez az elsődleges információforrás, és ennek további támogatása a fejlődési területek mindegyikére pozitív hatással lesz.

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.