Menü

Kevesebb tesztoszteron, nagyobb gondoskodás

  • Dátum: 2013.05.24., 10:23

Kutatásokból kiderült, a tesztoszteronszint komoly befolyással bír az apa-gyermek kapcsolatban. Nemrég azt is kimutatták, hogy a dolog fordítva is működik, azaz a kapcsolat milyensége is befolyásolhatja a tesztoszteron mennyiségét.

Régóta tudjuk, hogy minél alacsonyabb az apák tesztoszteronszintje, annál gondoskodóbbak gyermekeikkel. A férfi nemi hormon „túlburjánzása” ugyanis olyan viselkedés és magatartásformákkal áll kapcsolatban, amelyek távol állnak a gondoskodó, óvó gyermekneveléstől. Azonban, ha a tesztoszteronszint nem túl magas, az apa „jobb apává” válik, már ami az érzelmi gondoskodást illeti.

Az is ismert, hogy ha valaki apává válik, automatikusan csökken a férfi nemi hormon termelése, hiszen új szakasz kezdődik az életében, kevésbé van szüksége agresszióra, kalandkeresésre, kockázatvállalásra.

A legújabb kutatások szerint azonban a fizikai közelség is befolyásolja a tesztoszteronszintet. Három csoportot vizsgáltak. Olyan apákat, akik gyermekükkel egy helyen aludtak, olyanokat, akik egy helységben, a harmadik csoportot pedig olyanok alkották, akik külön helységben. Kiderült, a gyerekek „szabályozni” tudják az apa tesztoszteronszintjét. Azoknál, akik egy fekvőhelyen aludtak gyermekükkel, alacsonyabb volt ez a szint, a többieknél magasabb. Annál magasabb, minél nagyobb volt az apa és gyermeke közti fizikai távolság.

Az apák tehát közvetlenül az apává válást követően is képesek ráhangolódni a szülői szerepre, ezáltal szorosabb, érzelemdúsabb kapcsolatot kialakítani csemetéikkel.

Fotó:
sxc.hu

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.