Menü

A csillogó fogak titka- mesterségesen és természetesen

A fogfehérítés iránt egyre szélesebb körben van igény, ennek megfelelően ma már sokféle professzionális fogászati módszer áll rendelkezésünkre, de természetes módon is tehetünk fogaink fehérségének megőrzése érdekében.

Minden fogfehérítés előtt ajánlott egy szakszerű fogtisztítás, mely elve csökkenti némileg a külső elszíneződéseket.

Mechanikus módszer segítségével az ételek által okozott elszíneződésektől szabadulhatunk meg elsősorban. Ilyenkor szemcsés, durva paszta használatával a különböző felrakódásokat tüntetik el, így visszanyerhető az eredeti fogszín.

A kémiai fogfehérítés egy fejlettebb, ezáltal hatásosabb eljárás is. Ennek ellenére durvább beavatkozást jelent, mivel a módszer lényege, hogy különböző kémiai anyagokkal megmarják a fogzománcot. Ebből adódóan bizonyos mértékig gyengítik a fogzománc állagát, ez azonban visszamineralizálódik (visszaépülnek az ásványi anyagok) egy idő után, vagyis igazán káros hatással nincsen fogaink állapotára nézve. Ezzel a módszerrel látványosabb eredmények érhetőek el, az eredeti fogszínhez képest akár 1-2 árnyalattal fehérebb színt is kaphatunk.

Persze sokféle módszer létezik ma már, a kémiai eljáráson belül is többféle változatot használnak. Az életmód és a táplálkozás nagymértékben hatással van fogaink állapotára. Vannak ételek (például rostos zöldségek) melyek fogyasztásával javíthatunk fogaink állapotán, segíthetjük az öntisztulási folyamatot. Más élelmiszerek azonban rontják fogaink egészségét, és esztétikai problémákat is okoznak. Ha például nagyon gyakran kávézunk, vagy teázunk, akkor az idővel fogaink elszíneződését okozhatja.

A mesterséges fogfehérítés önmagában csak esztétikai funkciót hordoz, ezért érdemes természetes módon őrizni fogaink állapotát. A megfelelő élelmiszerek megválasztásával, dohányzás elkerülésével, nemcsak fogazatunk színét, hanem egészségét is megvédhetjük. Ezenkívül kaphatóak fogfehérítő hatású fogkrémek is, melyek, hanem is annyira látványos módon, de hatásosak. És mivel egyik professzionális fogfehérítési módszer sem végleges hatású, ezért főleg fontos, hogy a megelőzésre is gondoljunk, és a természetesebb módszerekben is gondolkodjunk.

Fotó:
pixabay.com

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.