Menü

Piros, vagy inkább zöld?

Egyes országokban, például Romániában, vagy korábban Szingapúrban, a színtévesztők nem kaphatnak jogosítványt. Pedig ma már ez a szembetegség szemüveggel korrigálható.

A laikusok szerint a színtévesztők pontosan nem ismerik fel a jelzőlámpák színeit, miután a pirost összekeverik a zölddel. Valahogy így van, de nemcsak a piros szín hiányozhat egy színtévesztő felismerő skálájából.

Elvégeztem egy színtévesztőknek készített tesztet, s megállapíthattam, amit eddig is jól tudtam: pontosan tisztában vagyok, melyik szín milyen színű. Ez most nyilván olyan túl egyszerűen hangzik, pedig a színtévesztők számára nem olyan egyértelmű ez a kérdés.

A színtévesztés megállapítására többféle teszt létezik, ám a leggyakoribb az a fajta, amikor azonos színű pöttyök közé más színűeket rejtenek és ezek a normálisan látók számára jól olvasható számokat, vagy betűket képeznek.

Hazánkban mintegy 400 ezer embert érint ez a betegség, de szerencsére már nem kezelhetetlen, ugyanis az utóbbi esztendők komoly áttörést hoztak a színtévesztés korrigálásában. A kutatók ugyanis rájöttek, megfelelő szemüveg segítségével javítható ez az állapot.

A szemben, a színek érzékeléséért felelős sejtek, az úgynevezett csapok. Ezeknek három fő receptora van, a vörös, a zöld és az ibolya-kék. Ha valamelyik hiányzik, akkor beszélünk színvakságról, ha valamelyik gyengébben, rosszul működik, akkor pedig a színtévesztés állapota áll fenn. Ez a betegség lehet örökölhető is, de gyakoribb, ha valamilyen betegség folyományaként jelenik meg, zöld-, vagy szürkehályog miatt. Szerencsére a modern orvostudomány legújabb vívmányainak köszönhetően a színtévesztés nem állandó állapot, lehet rajta javítani.

Egyes országokban viszont a színtévesztők nem kaphatnak jogosítványt, sőt az Amerikai Egyesült Államokban csak megszorításokkal lehet valaki pilóta, ha ilyen nyavalyája van.

Fotó:
pixabay.com

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.