Menü

Hajhullás szülés után

A terhesség hatására a kismama szervezetében jelentős hormonális változások zajlanak, ennek hatása még a haj állapotán is tükröződik. A várandósági „megszépülést” azonban szinte menetrendszerűen követi a szülés utáni hajhullás.

A megnövekedett ösztrogénszint hatására a várandóság alatt hajunk álaga megváltozik, általában ilyenkor egy dúsabb, fényesebb, szebb hajkoronával büszkélkedhetnek a kismamák.

A szülés után azonban szinte kivétel nélkül kialakul valamilyen szintű hajhullás, melynek hátterében több tényező is megfigyelhető.

Egyrészről hormonváltozások befolyásolják a haj állapotát, a szülést követően az ösztrogénszint jelentősen lecsökken. De alapvetően a szülés következtében kialakuló vérszegénység, illetve vitaminhiány hatására kezd el hullani a kismamák haja a gyermekágyas időszakban.

A szülés jelentős fizikai megterhelést jelent, melyet nagyfokú vérveszteség is kísér, kialakul egy vashiányos állapot. Ezért nagyon fontos, hogy már a szülést megelőzően feltöltsük szervezetünket, vagyis fokozzuk a vasbevitelt. Ezt megtehetjük természetes módon, fogyasszunk magas vastartalmú élelmiszereket, úgy mint májat, céklát, narancsot. Továbbá érdemes mellőzni azokat a táplálékokat, melyek gátolják a vas felszívódását, vagyis például nem ajánlott kávé illetve tea rendszeres fogyasztása.

Vastartalmú készítmények szedésével is kompenzálhatjuk a szüléssel járó vérveszteség következtében kialakuló vashiányt. Ám a vas- vitamin felszívódása nehézkes folyamat, homeopátiás készítményekkel fokozhatjuk a vas- tabletta hatását (felszívódását).

Fotó:
pixabay.com

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.