Menü

Kihívás a szülőknek: a dackorszak

A szülést követő pár hetes időszakot tartják a szülők általában a legnehezebbnek a gyerekvállalásban, de bizony az egyéves kor után fokozatosan kibontakozó, úgy nevezett dackorszak is próbára teszi a szülők türelmét és kitartását.

Az 1-3 éves kor között zajló intenzív beszéd-, és mozgásfejlődéssel párhuzamosan egyre jobban teret nyer az én-tudat kibontakozása, illetve a függetlenedés folyamata. A kisgyerekek esetében a szabályok elleni lázadás, és erőteljes tiltakozás által meghatározott hónapokat nevezik dackorszaknak, mely annak ellenére, hogy általános jelenségnek tűnik, korántsem univerzális. Vannak ugyanis olyan kultúrák (például kelet-ázsiai), ahol az én csak is másokkal való kapcsolataiban nyer értelmet, ezért nem ennyire meghatározóak az én függetlenedési törekvések sem.

De visszatérve a mi kultúránkhoz, nálunk azért többségében jól megfigyelhető a kisgyerekek azon korszaka, mikor dühkitörésekkel, és hiszti rohamokkal igyekeznek feszíteni a határokat, és ezáltal megismerni saját képességeiket és korlátaikat.

Nem véletlen egyébként, hogy éppen csak megtanulnak beszélni a kisgyerekek, és máris intenzíven kezdenek el nemet mondani, és tiltakozni a szabályok ellen. Hiszen ahogyan fejlődnek, és megismerik a környezetüket, legtöbbször azzal találkoznak, hogy mit nem szabad: „ezt ne fogd meg”, „ezt ne csináld”, „oda ne nyúlj”, „ez nem neked való”.

Ez az időszak valóban próbára teheti a türelmünket, de ne adjuk fel következetességünket, legyünk kreatívak és ne feledkezzünk meg a humor jótékony hatásairól sem. Ezekkel az eszközökkel könnyebben áthidalható ez az időszak, a gyerekek így tanulják meg fokozatosan érteni és elfogadni a szabályok szerepét.

Fotó:
pixabay.com

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.