Menü

Ez a hormon az oka a libidócsökkenésnek a szoptatás ideje alatt

A magas prolaktin-szint csökkenti a nemi vágyat. Ezen hormon mennyisége a terhesség, valamint a szoptatás ideje alatt megnő, ez pedig hüvelyszárazságot, valamint libidócsökkenést okoz. Mégis fontos a jelenléte, hiszen segít az emlőmirigy kiépülésében, majd a tejelválasztásban. Mivel meddőséget is okozhat, innen ered a tévhit, hogy a szoptatás alatt nem lehet teherbe esni.

A prolaktin hormon tehát nem kedvez a szexuális életnek. Mintha a természet törekedett volna arra, hogy az édesanya ilyenkor teljes mértékben a gyermekére fókuszáljon… A hormon szintje egyébként éjszaka a legnagyobb, reggel pedig a legalacsonyabb. Ezért fordulhat elő, hogy az édesanyának inkább reggel van kedve (és energiája) a szeretkezéshez – már ha a pici éppenséggel jól alszik éjszaka.

A prolaktin-szint már a várandósság ideje alatt megnövekszik, és fokozódik a tejtermelés beindulásával. Mindez azonban jó hír, mert ha a szintje túlzottan alacsony, akkor a tej elapadhat. Ez az összefüggés az oka egyébként annak, hogy a nem várandós hölgyek esetében is mellduzzadást, valamint tejcsorgást eredményezhet a magas prolaktin-szint.

Ha valakinek túlzottan magas a prolaktin-szintje, az rendszertelen menstruációs ciklushoz vezet. Így hát természetes lehet, hogy a szoptatás ideje alatt még nem rendeződik teljes mértékben a menstruáció ciklusa. És bár valóban okozhat meddőséget, vagy nehezítheti a teherbe esést az átlagon felüli prolaktin, az a tévhit azért téves, hogy emiatt a szoptatás alatt lehetetlen újra teherbe esni. Nyilván erre a közhiedelemre rájátszott, hogy a nők ezen hormon miatt kevesebb kedvet éreznek a szexhez ebben az időszakban.

Ha viszont a szoptatás után is fennmarad a csökkent szexuális kedv, a hüvelyszárazság, valamint a rendszertelen menstruáció, akkor forduljunk orvoshoz! Tudni kell azonban, hogy a libidócsökkenés tartóssá válása a gyermekvállalás után sok esetben lelki eredetű.

Fotó:
pixabay.com 

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.