Menü

5 jó tanács az irodai ülőmunka egészségkárosító hatása ellen

Aki ülőmunkát végez, több mozgásra vágyna, aki állómunkát végez, bármit megadna egy kis kényelemért. Az irodai munka magával hordozza a folyamatos ülőmunka kényelmét, a megfelelő intézkedések hiánya azonban rövid és hosszútávon is az egészségünk rovására mehet.

1. A JÓ szék

Azt hihetnénk, hogy egy kényelmes bőr íróasztalszék minden problémánkra megoldás. Ez közel sincs így. Ha túl puha a párnarész, akkor nem ad kellő alátámasztást a medencének és így a gerincnek se, ha a háttámla túl egyenes, szintén a gerinc természetes görbülete ellen dolgozik. Ma már kaphatóak speciális székek, melyeket térdepelő széknek is hívnak, és a gerinc normális görbületét állítják helyre. Egy igazán jó szék befektetés, mely az egészséggel megtérül.

2. A monitortól távol

A képernyő akkor van jó helyen, ha 65–70 centire van a szemünktől, és enyhén lefelé kell néznünk: a nyakunknak és a szemünknek így a legkényelmesebb. Fontos, hogy a monitor mögött ne az ablak legyen, hiszen az éles fény és a monitor kettőse összezavarja és megerőlteti a szemünket. Érdemes a monitort az ablaknak vagy fényforrásnak merőlegesen tenni, és számunkra kényelmes fényerősséget illetve kontrasztot beállítani a menüben.

3. Légkondicionáló elleni védekezés

A légkondi a legzártabb helyeken is enyhe levegőkeringést és állandó hőmérsékletet tud fenntartani, de sajnos amilyen jól jön, olyan káros is lehet. Mechanikailag egyenesen rossz, ha konkrétan ránk fújja a hideg levegőt, fejfájást, migrént, megfázást okozhat. Ráadásul a légkondícionáló gépeket fontos karbantartani, mivel rengeteg baktérium, fertőző kórokozók laktanyája, melyek akut, de akár krónikus légúti betegségek kialakításában vesznek részt.

4. 12. Vegyünk részt a munkahelyi szűrővizsgálatokon

Sokan csak legyintenek rá, hogy „ugyan, mi bajom lenne, az irodában vagyok egész nap”, pedig közel sem ilyen egyszerű az ábra. A munkahelyeken szervezett szűrések nem csak a dolgozók lojalitását növelik, de olyan, addig rejtett betegségekre is fény derülhe, amelyek tüneteket okozva már sokkal súlyosabb problémát, ezáltal kiesést jelentenének a munkából. A hagyományos és speciális szűrések és a teljes menedzserszűrések éppen ezért rendkívül hatékonyak, hiszen az időben felfedezett és kezelt betegségek nélkül látványosan javulhat az egészségi állapot és nőhet a teljesítmény.

5. Lábtorna

Az egész napos ülés, és a lábak lógatása a visszérproblémák kialakulásának alapja. Mindenképp szükséges óránként átmozgatni, tornáztatni, esetleg csak az asztal alatt nyújtani, mert a visszerek utólagos kezelése sokkal hosszabb és fájdalmasabb folyamatot von maga után, mint a mindennapi megelőzés néhány perce.

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.