Menü

Állandó pesszimizmus – hogyan küzdjük le?

Egyáltalán honnan ered ez a negatív attitűd? Mindenkiben egyenként, egymástól függetlenül alakul ki, vagy kollektíven száll ránk a tudat, és önmagát gerjesztve növekszi kegyre nagyobbá és nagyobbá, ahogyan meglátjuk azt mindenki másban? A válasz az, hogy mindkettő. Pesszimista emberek a világ minden táján vannak, és rengeteg tényező befolyásolja a hozzáállásukat: életkor, egészségi állapot, családi helyzet, anyagi biztonság, és kapaszkodjunk meg, még az időjárás is. Igen, gondoljunk csak bele! Mennyivel könnyebb árasztani magunkból a negatív hangulatot egyébként is esős, ködös időben! Ha hideg van, mennyivel könnyebben válunk belül is hideggé, elutasítóvá a pozitív dolgokkal szemben! Mennyivel könnyebb csukott szemmel járnunk a jó dolgok mellett, és befogadóvá válni mindenre, ami rossz.

De ha ez valóban így van, akkor nem is lehet ellene tenni? A lehető legpesszimistább dolog lenne azt mondani, hogy nem. És az sem jó hozzáállás, ha csakis a környezetünkre fogjuk a saját attitűdünket. Hiszen hiába befolyásolhatja annyi minden, a kialakítása mégis belőlünk indul. Az, hogy a jövőnket, a velünk történő dolgok végkifejletét hogyan látjuk, döntések kérdése. És igen, előfordulhat, hogy a hangulatunk negatív, de mi mégis pozitívak szeretnénk lenni. Nagyon nagy erőfeszítés, de hát melyik változás nem az?

A pesszimizmusunk leküzdéséhez az első lépés észrevenni a helyzeteket, amelyekben pesszimisták szoktunk lenni. Ilyen például egy-egy projekt, feladat, dolgozat vagy vizsga, amelyet a végén ráhagyunk, mert azt gondoljuk: „á, úgysem fog jól sikerülni”. Ha meglátjuk, mely helyzetekben legyintünk és adjuk fel, akkor már rendelkezünk azzal a tudással, hogy a jó és a rossz hozzáállást meg tudjuk különböztetni.

Ha már átlátjuk a helyzeteinket, megpróbálhatjuk kicsit motiválni magunkat. Például, egy olyan helyzetben, amely során rossz eredményt várunk, kicsit több energiát fektethetünk bele, és ez a plusz energia lehet az, aminek a végén örülünk. Tegyük fel, hogy előttünk áll egy nehéz projekt/dolgozat/vizsga, amelytől félünk, és azt gondoljuk róla, hogy nem sikerülhet. Tegyünk érte egy kicsit többet, mint egyébként tennénk, és helyezzük előtérbe ezt az erőfeszítést: ez ugyanis egy út ahhoz, hogy természetessé váljon a több erőfeszítés. Ez pedig megnyugtathat minket, még akkor is, ha nem zárjuk a feladatot tökéletes eredménnyel.

Persze kissé erőltetettnek tűnhet, ha minden apró dologban valami teljesen átlagos pozitívumot keresünk. De mégis segíthet, hogy sem a magunk, sem a környezetünk kedve ne menjen a kihívások rovására. És ha ezt az apró lépést meg tudjuk tenni, már jóval könnyebb lesz ösztönözni magunkat olyankor is, amikor valóban rossz dolgok történnek. Sokkal könnyebb úgy felrázni a környezetünket, hogy mi magunk a helyén tudjuk kezelni a kis dolgokat. Először mindig kicsiben kell elkezdeni. Ha a teljesen hétköznapi helyzetekben el tudjuk űzni a pesszimizmusunkat, akkor sikerülni fog ez olyankor is, amikor valóban nagy dolgokról van szó, és esetleg mások is érintettek. A legfontosabb, hogy ne várjuk el magunktól a teljes nyugalmat és a tökéletességet, csupán igyekezzünk a világot olyannak látni, amilyen valójában, és nem olyannak, mint amilyen a legrosszabb rémálmainkban. Ehhez pedig csak egy kis figyelem és elhatározás szükséges.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?

Cotard-szindróma, amikor azt hiszed, hogy meghaltál

Sajnos nagyon sok pszichiátriai betegséget ismerhetünk, és ezeket csak erősíti a jelenlegi felgyorsult világi élet. Van egy, ami az egyik legritkább betegség, amelyben a beteg azt hiszi, hogy halottak és körülöttük lévő világ nem is létezik.