Menü

Szuper reggelik 300 kcal alatt

A reggeli nagyon fontos az anyagcsere szempontjából is, és az energiakészleteink feltöltését illetően elengedhetetlen, hiszen ezzel növeljük a fizikai és szellemi teljesítőképességünket. Azonban az sem mindegy mit reggelizünk. A cukros gabonapelyhek, a pékáruk, vajas lekváros fehér kenyér mind magas glikémiás indexű termékek, amit ha elfogyasztunk hamar emelkedik a vércukor szint, de hamar vissza is esik, aminek következtében fáradékonyak, és farkas éhesek leszünk már a délelőtt folyamán.

Almás-sajtos melegszendvics

Hozzávalók / 1 adag

2 szelet toast kenyér

0.5 közepes db alma

35 g ementáli sajt (kb 2 szelet)

1 tk vaj

Elkészítés

A kenyerek mindkét oldalát megvajazzuk.

Vékonyra szeleteljük az almát. Az egyik kenyérszeleten elrendezzük az almákat, beborítjuk egy szelet sajttal, majd a másik szelet kenyérrel.

A melegszendvicssütőben készre sütjük. Csírákkal megszórva is tálalhatjuk.

Spenótos-fetasajtos táskák

Hozzávalók / 6 adag

40 dkg spenót

2 ek olívaolaj

1 gerezd fokhagyma

40 dkg feta sajt

só ízlés szerint

2 csomag réteslap (8 lapos)

1 db tojássárgája (a kenéshez)

Elkészítés

A spenótleveleket megfosztjuk száruktól, majd alaposan megmossuk.

Felhevítjük az olívaolajat, és hozzáadjuk a spenótleveleket, és kissé megfonnyasztjuk, majd félretesszük hűlni.

Ezután a spenótlevelekből kicsavarjuk a vizet, majd apróra összevágjuk.

A felaprított leveleket hozzákeverjük a feta sajthoz, belereszeljük a fokhagymát, és ha szükséges, akkor sózzuk, de a feta sajt önmagában is elég sós.

A réteslapokat kitekerjük, majd 4-4 lapra szétszedjük, és három egyforma szélességű csíkra vágjuk. A csíkokat hosszában letesszük magunk elé az asztalra. A jobb felső sarkában háromszög alakban megtöltjük, ráhajtjuk a mellette lévő tésztaháromszöget, majd az alsó oldalánál behajtjuk. Egészen addig hajtogatjuk az így kapott háromszöget, amíg el nem fogy a tészta, a maradékot pedig levágjuk.

A kész batyukat felvert tojással megkenjük, sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, és 180 fokon 30-35 perc alatt barnára sütjük.

sütési hőfok: 180°C

Tükörtojás magvas kenyéren

Hozzávalók / 1 adag

1 szelet kenyér (napraforgós vagy egyéb magvas rozskenyér)

2 db tojás

1 közepes db kápia paprika (vagy paradicsom, uborka, salátalevél)

0.5 teáskanál napraforgó olaj

Elkészítés

A serpenyőben az olajat hevítjük, belefektetjük a kenyeret, hirtelen átpirítjuk, majd megfordítjuk. A tojásokat óvatosan ráütjük.

A serpenyőt lefödjük, a hőforrást elzárjuk.

A serpenyőt 10 percig lefödve tartjuk.

Ha a tojások megszilárdultak, az egészet egy tányérra csúsztatjuk, a tojásokat sózzuk, borsozzuk.

Füstölt lazacos tojásrántotta pirítóson

Hozzávalók / 1 adag

1 db tojás

5 dkg füstölt lazac

0.5 ek vaj (vagy margarin)

2 ek tej

0.5 ek főzőtejszín

só ízlés szerint

bors ízlés szerint (frissen őrölt)

1 szelet kenyér (vagy zsömle)

Elkészítés

A tojást kis habverővel felverjük hozzáadva a sót, a tejet és a tejszínt.

A kenyeret betesszük a pirítóba, a tányért pedig előmelegítjük mikróban.

A margarint felforrósított serpenyőben megolvasztjuk, majd fél perc alatt ízlés szerint átsütjük rajta a tojást.

A kenyeret tányérra helyezzük, kicsit megvajazzuk, ráfektetjük a lazacot, majd arra púpozzuk az omlettet (ez nekem a képen nem sikerült...), végül jól megszórjuk frissen őrölt borssal. Azonnal tálaljuk.

Köztudott, hogy a szép alak elérése és megtartása nem csak a rendszeres mozgáson múlik, de megfelelő táplálkozást is kíván.

Szerző :Udvari Fanni

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.