Menü

Füge áldásos hatásai

A füge nagyon gazdag béta-karotinban, A-,C-,E-, és K-vitaminban, kalciumban és más ásványi anyagokban. Összegyűjtöttünk 14 érvet, hogy miért lenne érdemes beépítened az étrendedbe.

100 gramm füge, ami körülbelül fél csészényi mennyiségnek felel meg, 74 kalóriát és kevesebb mint 1 gramm zsírt tartalmaz. Fehérjetartalma elenyésző, szénhidrát viszont bőven van benne, akárcsak rost, így bátran beépíthető az egészséges étrendbe.

A füge frissen és aszalva is fogyasztható

A gyümölcs magas rosttartalma miatt emésztéssegítő hatású, és a koleszterinszint kiegyensúlyozásában is hatékony. Fogyasztása csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét, sőt még bizonyos rákfajták megelőzésében is segíthet. Egy kutatás szerint például menopauza után álló nőknél csökkenti a mellrák kialakulásának kockázatát. Fél csésze fügében majdnem 3 gramm rost található, ami nők esetében a napi szükséglet nagyjából 12, férfiak esetében pedig 8 százalékát fedezi. Fügét a fogyókúrázók is bátran fogyaszthatnak, mivel növeli a teltségérzetet, és az anyagcserét is támogatja.

FIATALÍTÓ ARCPAKOLÁS FÜGÉBŐL

Törjünk pépesre 1-2 friss fügét és ezt a masszát kenjük az arcunkra. Hagyjuk legalább 10 percig hatni. Öregedést gátló hatású és a pattanásos bőrt is szebbé teszi.

Cukorbetegség ellen

Mivel az egészséges füge kálium-tartalma magas, segít csökkenteni az inzulint. Fogyasszunk fügemagokat naponta, egy teáskanál mézzel keverve, hogy kordában tartsuk a diabéteszt. Érdemes egy hétig folyamatosan enni a mézes fügemagokat, hogy érezhető legyen a füge hatása. A gyümölcs levele egyébként szintén hatékony cukorbetegség ellen.

A csontokra

A fügében nagy mennyiségű kalcium van, amely segít a csontok erősítésében.

Bárányhimlőre

A betegség korai szakaszában a füge hatékony ellenszer lehet.

Fogyásra

Értékes rostokat tartalmaz a füge, ezért a testsúlycsökkentésben igen hatékony.

Torokfájásra

Keverjünk össze aszalt (száraz) fügét és mézet vízben, majd fogyasszuk el: nagy eséllyel megszabadulunk a torokfájástól.

Fügetorta

Hozzávalók:

6 érett füge, félbevágva, 8 dkg vaj, 8 dkg cukor, 10 dkg liszt, 1 tojás, 1 tojássárgája, 1 evőkanál darált dió, fél csomag sütőpor, fél citrom héja, tejszínhab

Elkészítés:

A vajat a cukorral habosra keverjük, hozzádolgozzuk a tojásokat, apránként beleszórjuk a sütőporral és dióval összekevert lisztet és a citromhéjat. A tésztát kivajazott, liszttel megszórt tortaformába öntjük, a tetején óvatosan elhelyezzük a félbevágott fügéket és 160 C-ra előmelegített sütőben, 50 percig süssük. A sütőből kivéve tejszínhabbal díszítve tálaljuk.

Mézben sült friss füge

Hozzávalók:

12 érett füge, 8 evőkanál méz, 20 dkg igazi görög joghurt vagy zsíros natúr joghurt tejföllel összekeverve, 3 evőkanál mandulaforgács, egy picit megpirítva

Elkészítés:

Vágjuk le a füge szárát, és keresztben vágjuk be, majd nyissuk szét a gyümölcsöt. Hármasával tegyük a fügéket egy alufólia lapra úgy, hogy majd becsomagolhassuk őket.

Osszuk el a mézet a fügéken majd csináljunk a fóliából kis csomagokat.Grillen vagy sütőben is megsüthetjük őket közepes hőfokon, kb. 15 percig. Tegyük a csomagokat tányérokra, és nyissuk ki a fóliát. Osszuk el rajta a joghurtot, szórjuk meg a mandulával.

Szerző: Udvari Fanni

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.