Menü

Fogyókúra és feszes bőr?

Ha sokat fogyunk hirtelen, vagy terhesség után előfordul, hogy bőrünk megnyúlik, veszít feszességéből. Sajnos a kinyúlt bőr eltüntetése sokszor már plasztikai feladat, a megelőzésre azonban nagy hangsúlyt fektethetünk.

A bőr többek között fehérjéből, kollagénből és elasztinból - áll, amely gondoskodik róla, hogy erős és rugalmas legyen. Amikor a bőr hosszú időn át van megnyúlt állapotban, például terhesség, vagy túlzott súlytöbblet miatt, akkor a kollagén- és elasztin rostok sérülnek, és így a bőr veszít a rugalmasságából.

Gyakori probléma a fogyókúrázók, vagy várandósok életében, hogy bőrük megnyúlása után hiába érik el a vágyott karcsúságot és súlycsökkenést, striás, csíkos, lógó bőrtömeg marad rajtuk.

A bőr hiába rugalmas, egy bizonyos kor után veszít rugalmasságából és a hirtelen fogyással sem tudja felvenni a tempót, ezért a megelőzésre kell koncentrálnunk.

Fogyókúra esetében a megelőzést egyértelműen a lassú és türelemmel viselt diéta, a lassú fogyás (heti fél kg) jelenti, amely során a bőrnek van ideje visszahúzódni.

A kötőszövet akármilyen rugalmas is, nem tud alkalmazkodni a túl gyors térfogatcsökkenéshez. Ha valaki túl gyors ütemben fogy, - azaz több mint havi 4-5 kg-t- , akkor nagyobb eséllyel számolhat a megereszkedett bőr problémájával.

Szerencsés esetben később valamennyire regenerálódhat, de eredeti formáját már nem nyeri vissza. Ráadásul a korral csökken a bőr kollagéntartalma, s annál valószínűbb, hogy megereszkedik fogyás után. A genetika sokat számít, azonban tudni kell, hogy a túlzásba vitt napozás, illetve a dohányzás is csökkenti a kollagén – és elasztin termelését, ezzel is vigyázni kell.

Várandósság során nagyon sokat számít a különféle olajak, testápolók használata, de véleményem szerint ezek nem érnek önmagukban sokat, ha táplálkozásunk, étrendünk nem tartalmaz elég kollagént.

Bizonyos kor felett (35 – 40év) érdemes kapszula formájában szedni a kollagént, mely segít a bőr rugalmasságának megőrzésében.

Kismamák esetében fogyókúrába amúgy is csak a szoptatás után javasolt kezdeni, és a fenti tempót, mértékletes fogyást be kell tartani. A hatékony megelőzés itt rengeteget számít, hiszen javasolt testápolók és olajok rendszeres használata, s mellettük - bár nem nevezhetőek manapság már olcsó mulatságnak ezek az étrendkiegészítők – kollagén, hyaluronsav szedése.

A fentieken kívül mit tehetünk még?

Elsőnek abbahagyjuk a dohányzást, a mértéktelen napozást. A türelmes diétázás és kollagénpótlás után megtehetjük, hogy sokkal több vizet iszunk, mint eddig.

Szedünk A vitamint, C vitamint, komplex B vitamint, s figyelünk a gyümölcs-és zöldségfogyasztásra, fehérjebevitelre.

Ápoljuk a bőrünket megfelelő készítményekkel, melyek önmagukban nem csodaszerek, de a fentiek betartása mellett sokat segítenek és sportoljunk. A súlyzós edzések definiált testet adnak.

A megfelelő táplálkozás is különösen fontos. Ilyen létfontosságú tápanyagok a fehérje, a C-vitamin, amire szükség van a kollagénszintézishez, valamint az omega-3 zsírsav, ami szintén segíthet növelni a bőr rugalmasságát.

Martinka Dia

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.