Menü

Hogyan halványíthatóak a májfoltok?

A májfolt talán az egyik leggyakoribb rendellenessége a bőrnek. Betegségnek talán nem kell nevezni, hiszen ártalmatlan dologról van szó, csupán esztétikailag lehetnek zavaróak, s sok embernek keserítik meg az életét. Májfolt tipikusan akkor alakul ki, ha túl sok napfény éri a bőrt, vagy a nőknél hormonális változások következnek be, például megnő a progeszteron- és ösztrogénszintjük. 40 éves kor fölött gyakrabban alakulnak ki.

A foltok a napsugárzásnak erősen kitett bőrfelületeken jelennek meg, tipikus előfordulási helyük az arcon, a kézfejen és az alkaron vannak. Ezek a kis barnás foltok kozmetikai szempontból zavaróak.

A májfoltokat melazmának is nevezik, s terhességi maszkként is emlegetik, mert az arcon sötétebbre színeződött foltok leginkább a várandós nőkre jellemzőek. A kismamák persze cseppet sem örülnek az elváltozásoknak, mégis legtöbbször terhesség során fordul elő, többnyire középidőben, mely a szülést követően spontán, hónapok alatt visszafejlődik.

Ha valaki kozmetikai okokból el akarja távolítani, halványító krémeket javasolnak a kozmetikusok, de sajnos a saját tapasztalatom az, hogy sokba kerülnek, de a hatásuk elmarad a várttól. Az viszont bizonyos, hogy megelőzhetőek. A májfoltokra nincs végleges gyógymód, de jól lehet kezelni őket. Mind a májfoltok, mind a bőrrák kockázatát növeli a mértéktelen vagy védelem nélküli napozás, szoláriumhasználat, ezért kell kerülni a közvetlen napsugárzást, és napvédő krémeket, fényvédő készítményeket, magas faktorszámú naptejet használni. Minél világosabb a bőrtípusa valakinek, annál magasabb faktorú naptejet kell használnia, és annál kevesebb ideig is tartózkodhat a napon.

Vannak eljárások, készítmények, amelyek a bőr felső rétegét lehámlasztják, s ez a módszer sok embernél hatásos. Lézeres eltávolítás és kémiai hámlasztás is lehetséges, ezek a pigment sejtek roncsolásával, és a bőr újdonképződésének elősegítésével hat, ezekben az esetekben azonban fontos szabály, hogy az érintett bőrt nem érheti napfény a hámlasztó kúra alatt.

Házi praktikák is léteznek a májfoltok halványítására, bár teljesen eltüntetni ezeket így nem lehet. Mivel a citromlé enyhén savas, ezért ajánlják halványításra, ezért próbálkozhatunk friss citromlével lemosni a foltokat az arcbőrünkön, akár naponta többször is. Méz és natúr joghurt keverékéből is előállítható olyan házi arcpakolás, amely képes halványítani a foltokat. Aloe vera géllel történő kezelés is hatásos lehet, de eperből is készíthető olyan pakolás, amely csökkenti a májfoltok láthatóságát. Ehhez össze kell pépesíteni néhány friss epret, és össze kell keverni két teáskanál tejszínnel, majd a bőrön hagyni 15 percig. Más gyümölcsből készült, gyümölcssavas kezelés is hatékony lehet, segíthet például ha ananászt, narancsot vagy almát teszünk a foltokra, de a gyümölcsökön túl az uborka is jól halványít.

Bár mint említettem, a májfoltok a legtöbbünknek csupán esztétikai problémát jelentenek, ennek ellenére azért nem árt kivizsgáltatni a kiváltó okot, mert belső elváltozásokra, betegségekre is utalhat.

Martinka Dia

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.