Menü

Csigamentő akció, avagy hogyan tegyük rendbe a nagy gubancot?

Ismerjük azt a jelenséget, hogy az egyenes hajú emberek göndört szeretnének, a göndör hajúak pedig egyenest. A göndörkék viszont tudják, hogy néha igen nehéz bánni a nagy gubanccal. Erre a problémára jött létre a Curly Girl Method – avagy CGM – ami számos göndör frizura sikertörténetének kulcsa.

A CGM Lorraine Massey könyve (Curly Girl: The Handbook) alapján fejlődött ki az évek során. A metódus legfőbb szempontja, hogy mellőzi azokat a termékeket, összetevőket és szokásokat, amik a göndör haj szerkezetét rombolják és károsítják. Ilyenek például a szulfátok, a szárító alkoholok és szilikonok, amik a göndörség legnagyobb ellenségei. A CGM-es fogyasztók elhagyják a sampont és a magas hőmérsékleten való hajszárítást is. Ezek helyett viszont támogatják a co-wash (tisztító balzsam) illetve a leave-in (nem leöblítős) termékeket. A vegán hajápoló szerek nagyobb része és természetes olajok CGM kompatibilisek. Ha bizonytalanok lennénk az árukkal kapcsolatban az internet már számos oldalt biztosít, ami segít eldönteni, hogy a CGM engedélyezi-e az adott összetevőket. A közösségi oldalokon is találhatunk építő közösséggel rendelkező csoportokat, amik bármikor a segítségünkre állnak.

Hogyan is kezdjünk bele? Először érdemes meghatározni, hogy milyen göndör a hajunk. Erős szálú vagy vékony szálú hajunk van? Milyen a porozitása? Szöszös, szálkás töredezett a frizuránk? Segítségül hívhatjuk a konyhát, ahol szerencsére találhatunk a hajunknak típusának megfelelő „ápolószert”, és nem kell rögtön a legdrágább készítményért rohannunk a boltba.

Ha kiszáradt hajzatunk van, fontos a hidratálás, használjunk lenmagzselét, amit mi is elkészíthetünk! A könnyen gubancolódó hajon segíthet a kókuszolaj vagy a napraforgó olaj. Ha pedig a párás környezet megerőltető számunkra, akkor az oliva olaj vagy a szőlőmag olaj lehet a megoldás! Ezen anyagok felhasználást beleépíthetjük hajkoronánk ápolásának rutinjába és akár heteken belül megfigyelhető hatásokat érhetünk el.

A metódusban rendkívül fontos szerepet játszik a hajápoló szerek helyes sorrendje. Első lépésként jön a tisztítás, amihez co-washt vagy szulfátmentes sampont használjunk! Ezek után következik a hidratálás és/vagy göndörítés. Házi hajpakolást mi is készíthetünk: keverjünk a balzsamba például kókuszolajat! Ilyenkor alkalmazzuk a leave-in termékeket is. Végül sérónkat göndöríthetjük és tartósíthatjuk hajhabbal, zselével vagy akár mindkettővel egyszerre!

A sok hajápolótól akár zsíros, ragacsos is lehet a frizuránk. Fontos kitapasztalni, hogy mennyit bír el a hajunk, mik azok a szerek, amik a legjobbat hozzák ki a hajkoronánkból. Lehetséges, hogy csak hosszabb próbálkozás után találjuk meg a legjobb termékcsaládot, de a siker garantált. Minél jobban megismerjük a hajunkat, annál jobban fogjuk tudni, hogy mikor milyen problémája van, és azt hogyan tudjuk orvosolni akár természetes készítményekkel. Jó kísérletezést kívánok, göndörkék!

Nagypál Anna

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.