Menü

Hogyan vegyük észre időben az anorexia tüneteit?

Az orvosok anorexia nervosának nevezik a lelki eredetű kóros lesoványodást. Az anorexia esetében a páciensek súlyos fogyókúrával, testedzéssel próbálják orvosolni a számukra félelmetes elhízást. A leggyakrabban pszichés eredetű evészavarról beszélünk, ekkor a beteg torz testképe okozza, hogy túl kövérnek tartja magát, s a fogyás érdekében mindent bevetnek, mint például önéheztetés, étvágycsökkentő-, vízhajtó-, hashajtó-használat, hánytatás, túlzott sportolás.

Ez a betegség nemcsak lányoknál alakul ki, fiúk is érintettek, de tény, hogy nagyobb százalékban a lányoknál fordul elő.

Rejtett betegség, melyet gyakran maga a szülő sem észlel, vagy csak nagyon későn vesz észre, pedig a tünetek egyértelműen mutatnak erre a problémára.

A fő tünetek közé tartozik a látványos testsúlycsökkenés, melyet olykor a fiatalok bő ruházattal próbálnak meg eltakarni a családtagok szeme elől, illetve feltűnőek a fogyást célzó cselekedetek: túlzott edzés. A koplalás miatt megfigyelhető a fáradékonyság, szédülés, ájulás, hormonális zavarok.

Árulkodó tünet, ha a gyermek rendszeresen nem étkezik együtt a család többi tagjával, s kerül minden alkalmat, amikor ételt kell vennie magához, ha mégsem tudja kikerülni, akkor salátát rágcsálnak. Az anorexiásoknál megfigyelhető az az érdekesség, hogy szívesen és jól főznek, azonban ők maguk soha nem esznek ezekből az ételekből.

Feltűnő jel a betegségre, hogy a beteg nagyon aktív: sokat fut vagy gyalogol, tornázik, edz.

Hangulata megváltozik: ingerlékeny és türelmetlen lesz, dühös, érzékeny és könnyen sír, barátai elmaradoznak mellőle.

Az anorexia nem említhető a bulímia (önhánytatás) jelensége nélkül, ennek jele, ha nagy mennyiségű étel tűnik el a hűtőszekrényből, ami falásrohamokra utal, melyeket mindig purgálás követ, azaz az étel kihajtása hánytató, vagy hashajtó szerekkel, s étkezések után azonnal a mellékhelyiségbe megy.

Ha az anorexia gyanúja beigazolódni látszik, akkor feltétlenül beszélni kell szakemberrel.

A tanárok sokat segíthetnek a felismerésben és a továbbiakban is, gyakran ők előbb veszik észre a problémát, mint a szülők.

Sajnos az egyik legnagyobb baj, amit el kell mondani a betegségről, hogy egy bizonyos idő után már nem, vagy csak nehezen visszafordítható, s az esetek 10-15%-ban halállal végződik, ezért fontos mielőbb szakemberhez fordulni.

Martinka Dia

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.