Menü

Elhíznak a gyerekek az online világban?

Az otthoni tanulás, home office, online lét bizony kedvez a túlsúly megjelenésének. Kevesebbet mozgunk mi is és a gyerekek is, a testnevelés órák hiányoznak, gép előtt ülünk, a kamaszok nagy többsége egész nap a szobájában kuksol. Valóban sokat híznak a járvány idején a gyerekek? Erről kerestünk némi információt.

Magyarországon a lakosság egyharmada túlsúlyos, és ez a probléma sajnos sok esetben már gyermekkorban elkezdődik, a felnőttkorban pedig számtalan szövődményt okoz. A jelenlegi járványhelyzetben nem könnyű mozgásra, sportolásra bírni egy gyereket, hiszen gyakorlatilag egész nap a gép előtt ülnek, online járnak iskolába, online csevegnek, barátkoznak, az egész életük online történik. El se mozdulnak a gép elől, ki sem jönnek a szobájukból. A gép előtt ülve esznek, nem is nézve talán, hogy mennyit és mit, így kúsznak fel alattomosan a pluszkilók a zacskó chipszek, kóla, energiaital, édességek, csokik, kekszek, cukorkák, cukros üdítők elfogyasztásával. Ha a laptop előtt végeznek és mégis elmozdulnak mellőle, maximum a televízióig sétálnak el, hogy ott nassolhassanak tovább, filmet, tévéműsort nézve. Talán még a tíz kilós súlygyarapodást sem túlzás állítani.

A növekedésben lévő gyerekeknél a szülőnek kellene arra odafigyelnie, hogy a gyermek milyen életmódot folytat, mit, mikor és mennyit eszik, mennyit mozog.

A sok fiatalnál nemcsak a túlsúly és az elhízás a probléma, hanem a sokszor teljesen egyoldalú táplálkozás is, a D vitamin hiánya, a kevés tápanyagbevitel, ami pedig hiánybetegségek kialakulásához vezethet.

A világjárvány hatásai túlmutatnak a vírusfertőzésen. Elmarad a gyerekek napi rutinja, lustábbakká válnak, többet nassolnak. A fizikai aktivitás csökken, az elfogyasztott ételek mennyisége nő. Ez egyenesen arányos az elhízással, a pluszkilók megjelenésével.

Ha sokat van otthon az ember, kevésbé lesz aktív az élete. Több feldolgozott élelmiszer fogy, az evés néha jutalommá, megnyugtató dologgá válik.

Rengetegen táraztak be lisztből, cukorból, hónapokig sültek a kelt tészták, kenyerek, ha pedig stresszes az online lét, az evéssel próbáljuk kompenzálni. ez így nagyon helytelen és rossz útra vezet.

Szükséges lenne a szülőknek, családoknak figyelni az egészséges életmód kialakítására és fenntartására karantén, illetve járványhelyzet idején, talán még jobban is, mint bármikor máskor.

Martinka Dia

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.