Menü

Otthoni praktikák izomláz ellen

Az izomláz nem elkerülhető, hozzátartozik a sportoláshoz. Ennek ellenére nem kötelező tőle szenvedni. Íme, pár praktika, melyek segítségével enyhíthetünk a fájdalmon.

Mi az izomláz?

Az izomlázat az izmok, izomrostok mikroszkopikus szakadásai, sérülései okozzák. Minél többet edzünk, annál erősebbek lesznek az izmaink, így hosszú távon az izomláz is enyhülhet.

Mit tehetünk az izomláz ellen?

Keserűsó

A keserűsó a magnézium és a kénsav által alkotott só, ami egy természetes izomlazító, ezáltal enyhíti az izomlázat. A magnézium és a só kivonják a folyadékot a szövetekből, ezáltal csökkentik a duzzanatokat. Erős izomláz esetén szórjunk egy vagy két pohár keserűsót a fürdővízbe, majd kb. 20 percig áztassuk magunkat. Ezt az eljárást ismételjük meg heti kétszer vagy háromszor, amíg csökkenni nem kezd az izomláz.

Magnéziumolaj

A magnéziumolaj hasonlít a keserűsóhoz, hiszen mindkettő tartalmaz magnéziumot. Az olaj magnézium-kloridot tartalmaz, ami szintén egy izomlazító. A jótékony hatás eléréséhez masszírozzuk be az olajat a fájó izomba.

Hideg vagy meleg borogatás

A hideg vagy épp meleg borogatással könnyedén csökkenteni tudjuk az izomduzzanatot, és el tudjuk lazítani az izmokat. Ez a praktika nem csupán nagyon egyszerű, de gyors is. Izomérzékenység vagy izomfeszülés esetén a meleg fürdő javasolt, míg izomfájdalom vagy duzzadt izmok esetén az érintett terület jegelése.

Mozgás

Erős izomláz esetén nagyon jólesik a pihenés, ami azonban izommerevséget okozhat. Épp ezért jobban tesszük, ha mozgunk egy keveset, esetleg elvégzünk pár nyújtási gyakorlatot, melyek által előbb el fog múlni a fájdalom.

Hidratáció

Edzés közben rengeteg folyadék ürül a szervezetünkből, amit nagyon fontos pótolni. Igyunk sok vizet vagy sportitalokat.

Alvás

Ahogy fentebb már említettük, az izomlázat az izmok, izomrostok mikroszkopikus szakadásai, sérülései okozzák. Ezeknek a szakadásoknak idő kell a gyógyuláshoz. Jó hír, hogy alvás közben sokkal több növekedési hormont termel a szervezetünk, így alvás közben is teszünk az izomláz ellen.

Cseresznyelé

A cseresznyelé sok antioxidánst tartalmaz, melyek enyhítik az izomlázat, épp ezért ajánlott az edzés utáni turmixba, smoothie-ba cseresznyelevet tenni.

Az almaecetnek gyulladáscsökkentő és lúgosító hatása van, így nem barátja az izomláznak. Tegyünk a fürdővízbe két pohár almaecetet, és áztassuk magunkat kb. 20 percig, vagy tegyünk egy evőkanálnyit egy pohár meleg mézes vízbe.

Szerző: Udvari Fanni

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.